Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih salı günü Halid bin Selman’ı kabul etti (Irak Cumhurbaşkanlığı)

Halid bin Selman ilişkileri güçlendirmek için Bağdat’ta

Salih, el-Kazımi ve el-Halbusi Halid bin Selman ile işbirliği yollarını güçlendirmek için bir araya geldi.

Suudi Arabistan Savunma Bakanı Yardımcısı Halid bin Selman, Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Irak Başbakanı Mustafa el-Kazimi, Irak Meclis Başkanı Muhammed el-Halbusi ve Savunma Bakanı Anad el-Cuburi ile gerçekleştireceği resmi bir ziyaret için dün (Salı) Bağdat’a gitti.

Görüşmenin başında, Halid bin Selman, Kral Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın, Irak Cumhurbaşkanı ve Irak halkına sağlık, ilerleme, istikrar ve refah dilekleriyle birlikte selamlarını iletti. Görüşmede iki ülke arasındaki kardeşçe ve tarihi ilişkiler gözden geçirildi. Bölgede ve dünyada meydana gelen gelişmeler ve yenilikler ele alındı.

Irak Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Salih, Suudi Arabistan’ın bölge ve dünyada oynadığı önemli role övgüde bulundu. Salih, iki taraf arasındaki ilişkileri geliştirmenin ve iki ülke arasında imzalanan anlaşma ve mutabakatların uygulanmasının önemini vurguladı.

Halid bin Selman bir sonraki görüşmeyi el-Kazimi ile gerçekleştirdi. Görüşmede Suudi-Irak Koordinasyon Konseyi çerçevesinde iki ülke arasındaki ilişkileri her alanda geliştirmenin yolları gözden geçirildi.

Suudi Arabistan Savunma Bakanı Yardımcısı, Irak Meclis Başkanı ile bölgedeki gelişmeleri ele aldıkları bir toplantı gerçekleştirdi. Ayrıca Prens Halid bin Selman’ın, Savunma Bakanı ile yaptığı görüşmede, askeri alandaki ikili ilişkiler ve bunları geliştirmenin yolları ele alındı.