İran’a ait askeri botlar geçen yıl mayıs ayında Arap Körfezi'nde taciz eylemleri gerçekleştirdi.

İran Devrim Muhafızları, ABD’yi Körfez’de provokasyon yapmakla suçluyor

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) geçtiğimiz pazartesi günü, İran Devrim Muhafızları’na ait 13 botun Hürmüz Boğazı’nda ABD donanma gemilerine yaklaşmasının ardından bir Amerikan savaş gemisinden 30 uyarı atışının yapıldığını açıkladı.

Pentagon’un açıklamasının ardından İran Devrim Muhafızları Ordusu (DMO) ABD’yi “provokasyonla” suçladı.

Şarku’l Avsat’ın Reuters’tan aktardığı habere göre Pentagon Sözcüsü John Kirby, İran botlarının füzelerle donatılmış Georgia denizaltısına eşlik eden altı Amerikan savaş gemisinin 150 metre yakınına kadar yaklaştığını, ardından da uyarı atışları yapıldığını bildirdi.

Kirby, Amerikan savaş gemisinin uyarı atışları öncesinde İran botlarına 50 milimetrelik otomatik topla bir uyarı atışı daha yapıldığını kaydetti.

DMO’nun ABD donanma gemilerine tacizini İran botlarının sayısı nedeniyle önemli olarak nitelendiren Kirby bu tür faaliyetlerin yaralanmalara ve yanlış hesaplamalara yol açabileceğini, hiçbir tarafa hizmet etmeyeceğini vurguladı.

DMO açıklamasında ABD donanma gemilerini “helikopter havalandırmak, işaret fişekleri kullanmak ve gelişigüzel, gereksiz ve kışkırtıcı ateşleme yapmak” gibi eylemlerde bulunmakla suçladı. İran medyası tarafından servis edilen açıklamada ABD’liler için “profesyonel olmayan önlemlerden kaçınmanın ve deniz yasalarına saygı göstererek Körfez’in güvenliğini tehlikeye atmamanın” daha iyi olacağı belirtildi.

Kirby, bot sayısının fazlalığının İran’ın bu adımının ciddiyetini gösterdiğini vurguladı. kaydetti. Zira İran geçen ay da benzer bir eylemde bulunmuştu ancak bu defa dört kat fazla sayıda bot kullandı.

Geçen ay DMO’ya ait üç bot Arap Körfezi’nde ABD Donanması ve Sahil Güvenlik’e ait gemileri taciz etmişti.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby son yaşanan olaya yönelik şu açıklamalarda bulundu:

“Olay, yakın geçmişte gördüğümüzden kesinlikle daha önemli. Çünkü otomatik tüfeklerle donanmış bu tekneler çok hızlı bir şekilde güvensiz ve profesyonel olmayan manevralar yaptılar. Bazıları Amerikan gemilerine 140 metreden fazla yakınlaştı. Olay, uluslararası su yolu olan Hürmüz Boğazı’nda meydana geldi. Bu da önemli bir durumdur. Çok agresif davranıyorlardı. ABD gemileri, İran’a ait iki botun yaklaşmalarını engellemek için telsiz ile uyarı yaptı ancak sonuç alamadı. Söz konusu botların ABD gemilerine 270 metre kadar yaklaşması sonucu Maui gemisi yasal bir karar alarak 50 kalibrelik makineli tüfekler ile 30 el uyarı atışı yaptı. Ancak iki tekne bu uyarı atışlarına cevap vermedi ve Maui gemisine 140 metre yaklaştı. Bu durum, ABD Sahil Güvenlik gemisinin ek uyarı atışı yapmasına neden oldu. Toplam 30 uyarı atışı yapıldı.”

Bazı çevreler, bu olayı geçen hafta sonu ABD Donanması’nın Umman Denizi’nde Yemen’e doğru seyir halinde olduğundan şüphelenilen silah yüklü bir gemiye el koymasıyla ilişkilendirdi. ABD Donanması (USN) 5. Filosu geçtiğimiz günlerde güdümlü füze kruvazörü USS Monterey’in (CG 61) 6 Mayıs’ta Umman Denizi’nin kuzeyinde uluslararası sularda bayraksız bir Arap yelkenlisine el koyduğunu duyurdu.

Merkezi Bahreyn’de bulunan 5. Filo’dan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Silah sevkiyatında onlarca Rus yapımı tanksavar güdümlü füze, binlerce Çin yapımı Tip 56 saldırı silahı, yüzlerce PKM otomatik tüfek, keskin nişancı silahları ve roket güdümlü el bombaları (RPG) bulunuyordu.”

Söz konusu sevkiyatın Yemen’deki Husilere yapılmasının planlandığı görüşü hakim. ABD’li yetkililer daha önce de İran’ı Yemen’deki Husi isyancılara silah sevkiyatı yapmakla suçlamıştı.

Şarkul Avsat