Hindistan’da ölümler çeyrek milyonu aştı

Koronavirüs salgınından dünyada en fazla etkilenen ülkelerin başında gelen Hindistan’da Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 250 bini geçti.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) mutasyona uğrayan ve daha hızlı bulaşan yeni türü “Hint Mutantı”nın onlarca ülkeye yayıldığının tespit edildiğini söyledi.

Kovid-19 virüsüne karşı yapılan aşılar, ABD ve Avrupa’daki salgın krizinin hafifletilmesine katkıda bulunurken, Hindistan koronavirüsün yıkıcı dalgasıyla karşı karşıya kalmaya devam ediyor.

Dün paylaşılan bilgilere göre, son 24 saatte 4 bin 205 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle ulusal bir rekora imza atılarak toplam vefat sayısı 254 bin 197’ye ulaştı.

Birçok uzman, dünyanın en kötü sağlık sistemlerinden birine sahip olan Hindistan’daki resmi ölüm sayılarının bildirilenden daha düşük olduğuna inanıyor.

Sağlık politikası ve biyoetik alanında bağımsız bir araştırmacı olan Anant Bhan verdiği bir demeçte, “Ölümler resmi verilerimizin gösterdiğinden çok daha yüksek. Gerçek sayılar, açıklananların 3-4 katı olabilir” ifadelerini kullandı.

Hindistan genelinde, maksimum seviyeye ulaşmış hastaneler, hastaları tedavi edemiyor. Bu sebeple, krematörlerin (ceset yakma makinesi) başa çıkamayacağı kadar çok sayıda ceset mevcut. Ülkede durum böyleyken, Kovid-19 kaynaklı ölümler doğru şekilde kayıtlara geçmiyor.

Ganj Nehri’nde yüzen cesetler görülmesi, koronavirüsün Hindistan’ın nüfusun üçte ikisinin yaşadığı ve sağlık sisteminin zayıf olduğu kırsal alanlara yayıldığına dair korkuyu artırıyor.

Yetkililer, Ganj nehrine bırakılan cesetlerin sayısının 71’e yükseldiğini açıkladı.

Son aylarda milyonlarca vatandaşın ilgisini çeken büyük siyasi oluşumlar ve dini olaylar, Hindistan’daki krizden sorumlu tutulan iki önemli faktör.

Bir diğeri ise, ilk olarak ekim ayında Hindistan’da tespit edilen B.617 adlı virüs varyantı.

Söz konusu varyantın ülkelerine girişini engellemek adına birçok ülke sınırlarını Hindistan’a kapattı.

Ancak, WHO salı günü yaptığı açıklamasında, varyantın engellenemediğini ve şu anda en az 44 ülkeye sıçradığını belirtti.

Dünya Sağlık Örgütüne göre, İngiltere, Hindistan dışında yeni varyant vakalarını kaydeden ülke oldu.

WHO bu hafta, Hindistan mutasyonunun İngiltere, Brezilya ve Güney Afrika’da keşfedilen diğer üç mutasyonla birlikte “endişe verici” olarak sınıflandırıldığını açıkladı.

Şarku’l Avsat