Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz (SPA)

Kral Selman: Bayramın salgının acısını aşmak için bir fırsat olacağını umuyoruz

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, mübarek Ramazan Bayramı’nın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının tüm dünyadaki sağlık, sosyal ve ekonomik etkilerini aşmak için bir fırsat olmasını ümit ettiğini dile getirdi.

Suudi Arabistan Ticaret Bakanı ve Enformasyon Bakanı Vekili Dr. Macid el-Kasabi’ye göre, Kral Selman mübarek Ramazan Bayramı vesilesiyle vatandaşlar, ülkede yaşayan yabancılar ve tüm Müslümanlara yönelik mesajında, kendilerini her zaman hayır ve doğruluğa götürmesi için yüce Allah’a dua ettiklerini ve dünya halklarının başlarına gelen çetin sınavların üstesinden gelmesini umduklarını belirtti.

Yüce Allah’a tüm Müslümanların tuttuğu oruçların kabul etmesi için dua eden Kral Selman, Müslümanların bayrama ulaşması nedeniyle hamd etti.

Suudi Arabistan’ın, Kral Abdulaziz tarafından kuruluşundan bu yana radikalizmi reddettiğini ve terörizmle mücadele etmek için İslam Şeraitine göre çalıştığının altını çizen Kral Selman, Riyad’ın dünyanın güvenliği ve barışın yeniden tesisine hizmet eden her şeyde uluslararası toplum ile dayanışmasını ilan ettiğini vurguladı.

Arap dünyasında istikrarın sağlanmasına yönelik olumlu adımlar konusundaki iyimserliğini de ifade etti.

Mescid-i Harâm gibi Mescid-i Nebevî ile umre ziyaretçileri ve hacılara hizmet etmek için yorulmadan çalıştıklarını belirten Kral Selman, bu yıl koronavirüse karşı alınan önlemler ile umre ziyaretçilerine en yüksek güvenlik standartlarının sağlanmasının amaçlandığını belirtti.

Kral Selman, “Kızlarımızın Hac ve Umre güvenlik güçlerine katkılarından gurur duyuyoruz” ifadeleri ile kadınların ilk kez Mescid-i Haram’a güvenlik görevlisi olarak atanmasına atıfta bulundu.

Dünyayı vuran salgınla yüzleşmenin, herkesin Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan önlemlere uymasını ve aşı yaptırmasını gerektirdiğini vurgulayan Kral Selman, bayramı ailesinden uzak geçiren tüm askeri, sivil ve sağlık personeline teşekkür etti.

Kral Selman, bayram mesajının sonunda her hastaya şifa vermesi ve hayatını kaybedenlere rahmet etmesi için de yüce Allah’a dua etti.

Şarku’l Avsat