ABD’de 12-15 yaş grubu için aşılama başlıyor

ABD sağlık yetkilileri, ülkede 12-15 yaş grubunu oluşturan 17 milyon kişi için Pfizer ve BioNTech aşılarının kullanımına izin vermesinden  söz konusu yaş aralığındaki çocukların koronavirüse karşı aşılanmasına başlandı.

ABD Başkanı Joe Biden konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 15 bin eczanenin ülke genelinde aşı dağıtmaya hazır olduğuna vurgu yaparak “12-15 yaş grubundaki gençlerimize uygulayacağımız aşı güvenli, etkili, hızlı ve ücretsizdir” bilgisini paylaştı.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), yaklaşık 2 bin gönüllü üzerinde gerçekleştirilen klinik araştırmaların verilerini inceledikten sonra pazartesi günü aşı için onay vermişti.

Biden, ABD’nin bağımsızlık günü olan 4 Temmuz’a kadar ülke genelinde yetişkin nüfusun yüzde 70’ine en az bir doz aşı uygulamayı hedefliyor.

Bununla birlikte hükümet, vatandaşların aşı olması için teşvik edici girişimler başlattı. Bu çerçevede, aşı merkezlerine ücretsiz hizmet sağlayacak araçlar için mobil uygulama geliştiren ‘Uber’ ve ‘Lyft’ şirketleri ile anlaştıklarını duyurdu. Ayrıca şirket sahipleri, çalışanlarına, aşı yaptırmaları için ücretli izin sağlayacaklarını bildirdi.

Birçok eyalet ve şirket ülkede aşılamayı teşvik etmek amacıyla yoğun çaba sarf ediyor

Ohio Valisi Mike DeWine yaptığı açıklamada, aşılanmış gençler için 5 tam üniversite bursunun yanı sıra Kovid-19 aşılarını teşvik amacıyla her hafta yapılacak olan 1 milyon dolar (yaklaşık 8 milyon 500 bin TL) ödüllü çekilişe katılma hakkı sunuyor.

Öte yandan Batı Virginia Eyalet Valisi Jim Justice, ülkede Kovid-19 aşısı yaptıracak gençlere 100 dolarlık tasarruf bonosu verileceğini belirtirken, Maryland valisi aşı yaptıran kamu görevlileri için verilecek ödülün 100 dolar olduğunu açıkladı.

Şarku’l Avsat