Biden, Filistin ve Arap liderler

Şu an Filistin’de yaşanmakta olanlar gerçekten acı verici. Ve bu sürekli tekrar eden bir trajedi halini aldı.

Filistin davası, o toprakların Filistinlilere ait olması açısından son derece haklı bir davadır.

Filistinliler de haklı davaları uğruna on yıllardır çok şeye katlandılar.

Bu trajedi bugün ortaya çıkmış değil. Filistin halkının süregelen bu trajedisini İsrail tarafı ve bazı Filistinli yöneticiler bir siyaset ve medya malzemesine çevirdiler.

Bunun vebali onların boyunlarınadır.

Şu kadarı da var ki başta bölgedeki Arap ülkeleri, ikinci olarak da diğer Müslüman ülkeler uluslararası bir irade ortaya koymadan Filistin meselesi asla çözüme kavuşmayacaktır.

Washington bugün bu yangını söndürmeye çalışıyor ancak uzun vadede başarılı olması mümkün değil.  Ben bu bölgeyi çokça ziyaret ettim ve çözüm için neler yapılması gerektiğini çok iyi biliyorum.

ABD Başkanı Joe Biden dün (Perşembe) yapmış olduğu açıklamada Gazze’de artan şiddet olaylarını azaltmak için Suudi Arabistan ve Mısır ile temaslarda bulunduğunu ifade etti.

Beyaz Saray’a gelen gazetecilere meselenin çözümü için bölgedeki liderlerle daha fazla diyalog kurulması gerektiğini iletti.

Beyaz saray sözcüsü de “Amacımız bu gerilimi azaltmak. Bunun için hem İsrail ve Filistin devletleriyle hem de bölgedeki müttefiklerimizle temas halindeyiz” açıklamalarında bulundu.

Biden yönetiminden bahsediyoruz.

Hani şu Suudi Arabistan ve Mısır yönetimine karşı sergilediği düşmanca tutumla bildiğimiz, Riyad ve Kahire hükümetlerine verdiği zarar ve takındığı yabancılaşma tavrı ile tanıdığımız Biden.

Bu pencereden baktığımız zaman ak koyun kara koyun birbirinden ayrılıyor.

Çözüm için yapılması gereken birçok şey var. Bilen bilir, bilmeyen bilmez.

Hakikatin dili her şeyden daha güçlüdür.

Allah iç ve dış düşmanlarına karşı Filistin’e ve Filistin halkına yardım etsin.

*Mişari Zeydi- Suudi Arabistanlı gazeteci- yazar

Şarku’l Avsat