Gazze’de hükümet binaları ilk kez bombalandı… Netanyahu: Hamas’a ait binden fazla hedefi vuracağız

Ateşkes anlaşması imzalanması için yapılan çabalara rağmen İsrail gerginliği sürdüreceğini ilan etti.

İsrail dün gün boyunca Gazze’yi, Filistinli gruplar da Tel Aviv ve diğer bölgeleri bombaladı. İki taraf arasındaki karşılıklı bombalama birkaç gündür devam ediyor. Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları İsrail’in Tel Aviv, Aşdod ve Rişon LeTsiyon kentlerindeki hedefleri doğrudan isabet ettiğini ve İsrail’deki hedeflere insansız hava araçlarıyla (İHA) saldırdığını açıkladı. İsrail ise Gazze’den gelen ve hava sahasını ihlal eden bir İHA’yı düşürdüğünü ilan etti.

İsrail’den dün yapılan resmî açıklamalara göre, İsrail ordusu Gazze’de çeşitli bölgelere hava saldırıları gerçekleştirdi, Hamas unsurlarını hedef alan saldırılarda sivil yerleşim alanları ile altyapı sistemlerini imha etti.

İsrail’in dün bombaladığı yerler arasında Refah Posta binası, Han Yunus’taki Ulusal İslam Bankası ve İç Güvenlik binası ile Rimal Mahallesi’ndeki El-Velid adlı bir bina bulunuyor. İsrail Ordu Sözcüsü’nün açıklamasına göre, Hamas’a ait hükümet binaları ilk kez hedef alındı. Sözcü açıklamasında şunları kaydetti:

“Hamas ve İslami Cihad’a ait silah yapım sisteminin büyük bir kısmı imha edildi. Yeni hedeflere hava saldırıları gerçekleştirildi. Bu hedefler Hamas’a ait hükümet binalarıdır. Zira dün gece Rimal, Beyt Lahya ve Han Yunus mahallelerinde Hamas İç Güvenlik Komutanı’na ait ofisin yanı sıra İç Güvenliğe ait 3 hedefin de aralarında yer aldığı 7 hedef vuruldu. Aynı şekilde Hamas’a bağlı Ulusal İslam Bankası’nın iki şubesi, Hamas’ın Gazze Şeridi’ndeki kamplardan sorumlu komutanının evi ve Hamas’ın Gazze Şeridi’nde bir okulun altında kazdığı savunma tüneli bombalandı” ifadelerini kullandı.

Hamas, İslami Cihad ve diğer Filistinli gruplar, pazartesi günü başlayan ve dün de devam eden gerginlik sürecinde İsrail tarafına bin 500 roket fırlattı. İsrail ise Hamas’ın kullandığı 3 bina dahil olmak üzere 650’den fazla hedefi bombaladı. Gazze’de 83 Filistinli hayatını kaybederken, İsrail’de 5 kişi öldü.

Ateşkes anlaşması imzalanması için yapılan çabalara rağmen İsrail gerginliği sürdüreceğini ilan etti. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail’in Hamas’a ait binden fazla hedefi vurmaya devam edeceğini ve bunun için daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu belirterek, “sükuneti sağlama hedefini gerçekleştireceğiz” dedi.

Netanyahu’nun konuşması, İsrail’in biraz zamana ihtiyaç duyduğunu ve uzak olmayan bir tarihte sakin bir atmosfere geri döneceğini gösteriyor.

Netanyahu’nun açıklaması, İsrail İstihbarat Bakanı Eli Cohen’in İsrail Meclisi’nde düzenlenen bir toplantıda ateşkesi amaçlayan çabalarla ilgili tüm girişimlerin reddedilmesi kararının oy birliğiyle alındığını iddia ettiği bir dönemde geldi. Ancak İsrail merkezli Haaretz gazetesi, İsrail ordu yetkililerinin, ülkenin dört bir yanında yaşanan korku ve iç güvenlik üzerindeki kontrolün kaybedilmesi sebebiyle siyasetçilerden Gazze’deki çatışmanın mümkün olan en kısa sürede bitirilmesi talebinde bulunmaya hazırlandıklarını yazdı.

Haaretz’in haberine göre, İsrail ordu yetkilileri, Hamas’ın yeteneklerine mümkün olan en büyük zararı vererek çatışmayı en kısa sürede bitirme niyetindeler. İsrail ordusu muharip birliklerde hafta sonu tatillerini iptal ederek 7 bin yedek askeri göreve çağırdı. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) Sözcüsü Hidai Zilberman, perşembe sabahı gazetecilere yaptığı açıklamada, ordunun Gazze Şeridi’ne yönelik kara operasyonu düzenlemeyi planladığını ancak henüz operasyonun henüz onaylanmadığını söyledi.

Kassam Tugayları Komutanı Muhammed ed-Dayf, Hamas’ın Ürdün Krallığı sınırlarının yakınındaki Ramon Havalimanı’nı bombalamasından birkaç dakika sonra tüm uluslararası havayolu şirketlerini İsrail seferlerini durdurmaya çağırdı. Ramon Havalimanı’ndaki bombardıman, Hamas’ın yıllardır fırlattığı roketlerin İsrail içinde ulaştığı en uzak nokta olma özelliğine sahip.

Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, İsrail’in Ben Gurion Uluslararası Havalimanı’na alternatif olarak kullandığı ve Gazze’ye 220 km mesafedeki Ramon Havalimanı’nı Ayyash 250 füzesi ile hedef aldıklarını bildirdi. Ubeyde, “Düşmana şunu söylüyoruz: İşte senin havalimanların. Filistin’in kuzeyinden güneyine tüm noktalar füzelerimizin menzilinde” ifadesini kullandı. Ubeyde ayrıca “Genelkurmay Başkanı (Dayf), uluslararası havayolu şirketlerine, işgal altındaki Filistin coğrafyasında bulunan havalimanlarına yönelik tüm uçuşlarını acilen durdurma çağrısında bulunuyor” dedi.

Haaretz gazetesi, ABD ve Avrupa’nın büyük uluslararası havayolu şirketlerinin, iç güvenliğin bozulması sebebiyle İsrail seferlerini iptal ettiğini aktardı. Gazetenin haberine göre Delta Air, United Airlines ve Lufthansa’nın yanı sıra Avusturya ve İngiltere merkezli havayolu şirketleri İsrail uçuşlarını iptal etti. ABD merkezli havayolu şirketleri ise çarşamba ve perşembe günlerinde bulunan ABD-Tel Aviv seferlerini iptal etme kararı aldı. Delta Air, İsrail’deki durumu takip ettiklerini ve seferlerin yeniden başlaması için henüz bir tarih belirlemediklerini açıkladı.

Şarku’l Avsat