(Fotoğraf: SPA)

Umman Sultanlığı gece sokağa çıkma yasağını sona erdiriyor

Suudi Arabistan’da kritik vaka sayıları azaldı

Suudi Arabistan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aktif vaka ve kritik vaka sayısında düşüş kaydetti. Ülkede Ramazan Bayramı’nda virüsün yayılmasının önlenmesi için ihtiyati tedbirlere uyulmasına yönelik resmi uyarılar yapıldı. Umman Sultanlığı’nda  ise gece sokağa çıkma yasağı sona erdiriliyor

Sağlık Bakanlığı, bin 116 yeni koronavirüs vakasının tespit edilmesi ile ülkedeki toplam vaka sayısının 430 bin 505’e yükseldiğini duyurdu. Sağlık durumu kritik olan ve hala hastanede tedavi gören bin 344 vaka dahil olmak üzere toplam aktif vaka sayısının 9 bin 244 olduğu bildirildi.

Bakanlık bin 129 kişinin daha sağlığına kavuşması ile toplam iyileşen vaka sayısının 414 bin 319’a yükseldiğini ayrıca son 24 saatte 11 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybının 7 bin 122’ye ulaştığını açıkladı. Bakanlık salgının yayılmasını önlemek için sosyal mesafenin korunmasının, ihtiyati tedbirlerine uyulmasının gerekliliği olmasının yanı sıra işbirliğinin önemini vurguladı.

Sağlık Bakanı Dr. Tevfik er-Rabia, bayramda çocukları öpme ve sarılma konusunda uyarıda bulundu. Bakan “Çocuklar hafif bir şekilde veya semptomsuz olarak geçirseler de, enfeksiyonu yüksek oranda bulaştırırlar. Dolayısı ile yaşlıları, özellikle de aşı olmamış olanları onlara karşı korumak önemli” dedi. Bakan Twitter hesabından yaptığı bir dizi paylaşımda “Dikkatli olmanız gerekiyor. Bayram’da çok dikkatli olun, tokalaşmadan kaçının, sosyal mesafeyi koruyun ve kalabalıklardan kaçının” ifadelerine yer verdi.

Bakan herkesin bayramını kutlarken rehavete karşı uyarıda bulunarak “Geçen yıl Kurban Bayramı’nda insanların ihtiyati önlemlere yönelik rehavetini hala büyük bir üzüntü ile hatırlıyorum. Bu durum, can kayıpların artmasına neden oldu ve 2 bin kişinin hayatını kaybetmesine yol açtı. Bu bayramı ‘üzüntüler bayramı’ haline getirmeyin!” ifadelerini kullandı.

Umman, gece dışarı çıkma yasağını kaldırıyor

Umman Sultanlığı’nda Koronavirüs ile Mücadele Yüksek Komitesi 15 Mayıs Cumartesi gününden itibaren kişi ve araçlara yönelik gece dışarı çıkma yasağına son verme kararı aldı. Diğer yandan ülkenin tüm bölgelerinde dükkanlarda müşteri ağırlama yasağının 20.00-04.00 saatleri arasında uygulanmaya devam etmesine, paket servisine izin verildi. Gıda ürünleri satan yerler ise yasak kararından muaf tutuldu.

Komite, etkinlikler, mağazalar, restoranlar ve kafelerde kişi sayısının sınırlı tutma kararının yürürlükte kalmaya devam edeceğini, dükkanların müşteri ağırlanmasına izin verilen süre içerisinde müşteri sayılarının kapasitelerinin yüzde 50 aşmayacağını belirtti.

Komite ayrıca devlet dairelerinde ve diğer kamu kurumlarında işyerine gelmesi gereken çalışan sayısının toplam çalışan sayısının yüzde 50’i ile sınırlı tutularak işe geri dönülmesine ve iş yerlerine gelmeyen çalışanların işlerine uzaktan devam etmelerine karar verdi.

BAE’den 12 -15 yaş grubuna aşı onayı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) dün, Pfizer/BioNTech aşısının acil durumlarda 12 ila 15 yaş arası çocuklarda kullanımına izin verildiğini duyurdu. BAE daha önce 16 yaş ve üstü kişilerde aşının kullanımını onaylamıştı.

Şarku’l Avsat