Etiyopya’daki Nahda Barajı

Mısır’ın baraj krizi ile mücadelesi sürüyor

Etiyopya’nın Nahda Barajı’nı doldurma konusundaki ısrarı, Mısır’la arasındaki krizini tırmandırıyor. Soruna henüz çözüm bulunamamışken Mısır Su Kaynakları ve Sulama Bakanlığı, Ramazan Bayramı süresince su ihtiyacını gidermek için hazırlıklarınıen üst seviyeye çıkardı.

Mısır ve Sudan, kuraklık döneminde yaşanması beklenen su sorununun üstesinden gelebilmek için Nahda Barajı’nın doldurulmasını ve işletilmesini düzenleyen bir anlaşma yapmak istiyor. Ancak Etiyopya böyle bir anlaşmaya taraf değil. Afrika Birliği’nin dönem başkanı Demokratik Kongo Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi, çıkmaza giren müzakerelerin üç ülke arasında yapılacak bir anlaşma ile olumlu olarak sonuçlanması için yoğun çaba sarf ediyor.

Mısır Su Kaynakları ve Sulama Bakanı Muhammed Abdulati, Mısır’ın su yollarına ve sulama arazilerine yönelik ihlalleri tespit etmek ve bunları erken dönemde ortadan kaldırmak için harekete geçti. Su ihtiyacını karşılamak için bakanlığın tüm organlarını valiliklere yönlendirdi.

Mısır Bakanlar Kurulu’ndan dün yapılan açıklamada Bakan Abdulati’nin su yollarında meydana gelecek her türlü ihlalle kararlı bir şekilde ilgilendiği ve bunların tüm bakanlık organları tarafından erken dönemde tespit edilerek ortadan kaldırıldığı kaydedildi. Bunun ihlalleri gerçekleştirenlere açık bir mesaj olduğu vurgulandı.

Sulama Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Ghanem “Bakanlık geçtiğimiz yıllarda Nil Nehri üzerindeki ihlallerle başa çıkmayı büyük ölçüde başardı” diyerek 62 bin ihlal vakası yaşandığına dikkat çekti. Sözcü, Ahbar el-Yevm haber portalına yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bakanlığın girişimi, Nil Nehri üzerinde su ihlalinde bulunmayı hedefleyen binlerce kişi için caydırıcı niteliktedir. Su ihlalleri 2015 yılından önce zirve yapmıştı.”

Afrika Birliği’nin himayesinde Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin başkenti Kinşasa’da nisan ayında düzenlenen Nahda Barajı müzakerelerinin son turu başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Etiyopya, önümüzdeki temmuz ayında barajın dolumun ikinci aşamasına geçeceğini duyurmuş, yaşanacak su sıkıntısı konusunda Sudan’ı ve Mısır’ı uyarmıştı. Afrika Birliği söz konusu tarihten önce ilgili devletler arasında bir çözüm yolu bulmayı ümit ediyor.

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, Mısır ve Sudan’ın üç ülke arasında suyun paylaşımını sağlayan yasal bir anlaşma sağlanması hususundaki ısrarına rağmen ülkesinin barajı doldurma konusunda ilan edilen tarihe bağlı kalacağını duyurdu.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ise ülkesinin su haklarına zarar verecek hiçbir faaliyeti kabul etmeyeceğini vurguladı. Mısır’ın su kanallarının rehabilitasyonu sağlamak, modern sulama sistemlerini entegre etmek ve ulusal çapta su kullanımını düzenlemek ile ilgili birçok proje üzerinde çalıştığını belirten Sisi bu sayede kendi su paylarından istifadeyi en üst seviyeye seviyeye çıkaracaklarını kaydetti.

Mısır Tarım Bakanlığı Medya Danışmanı Ahmed İbrahim de sulama sistemlerinin modernizasyonuna değindiği açıklamasında salma sulama sisteminden modern sulama sistemlerine geçiş projesinin önemini vugruladı. Salma sulama sisteminden yağmurlama ve damla sulama gibi modern sistemlere geçişin iki aşamalı olarak yapıldığını belirten İbrahim sulama kanallarının rehabilite edilmesini beklediklerini kaydetti.

Mısır, Nahda Barajı’nın içme ve sulama suyu için kullandığı 55,5 milyar metreküplük payını azaltmasından endişe duyuyor.

Şarkul Avsat