Ürdün Kralı 2. Abdullah

Ürdün Kralı’ndan Filistin-İsrail anlaşmazlığını çözümsüz bırakmanın tehlikesine karşı uyarı

Ürdün Kralı 2. Abdullah, dün (Cuma) akşam yaptığı açıklamada, Filistin-İsrail anlaşmazlığını çözümsüz bırakma tehlikesi konusunda uyarıda bulundu.

Fransız haber ajansı AFP’nin Ürdün Kraliyet Divanından aktardığı açıklamaya göre Kral 2. Abdullah, video-konferans yöntemiyle düzenlenen terörizm ve uluslararası aşırılıkla mücadele konulu “Christchurch Harekete Geçirme Çağrısı” zirvesinde yaptığı konuşmada, Filistin-İsrail ihtilafına işgali sona erdirecek ve Filistin halkının meşru haklarına karşılık verecek kapsamlı ve adil bir çözüm bulunamamasının sonuçları konusunda uyardı.

Kral Abdullah, İsrail’in işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa ve Filistinlilere yönelik ihlallerinin, güvenliği tehdit ettiğini, aşırılığı körüklediğini ve nefret söylemini güçlendirdiğini belirtti.

Kral Abdullah ayrıca, adalet ve siyasi ufkun yokluğunun aşırılık ateşini körüklediğini ve böylece teröristlerin kendi saflarına daha fazla destekçi çektiğini vurguladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, 15 Mart 2019’da Yeni Zelanda’daki Christchurch kentinde iki camiye yapılan ve 51 kişinin öldüğü terör saldırısı sonucunda Christchurch Eylem Çağrısı’nı başlatmıştı. Söz konusu saldırı sosyal paylaşım platformu Facebook’ta canlı yayın olarak verilmişti.

Öte yandan Ürdün, Kudüs ve Gazze’deki Filistinlilerle dayanışma amacıyla günlerdir gösterilere tanık oluyor.

Pazartesi gününden bu yana Hamas ile İsrail arasındaki tırmanış, İsrail kuşatması altında ve Hamas’ın kontrolünde olan Gazze’de 100’den fazla kişi, İsrail tarafında ise 9 kişinin ölümüne yol açarken, ufukta iki tarafın yakında bir anlaşmaya varacağına dair herhangi bir işaret yok.

Şarkul Avsat