Bahreyn’in, Suudi Arabistan’dan turist çekmek için uygulamaya koyduğu resmi bir dijital kampanya

Bahreyn: Suudi Arabistan vatandaşlarını ülkemizde ağırlamaya hazırız

Bahreyn, Suudi Arabistan’dan turist çekmek için “işte karşınızda” isimli resmi bir dijital kampanya uygulamaya koydu. Bahreyn Sanayi, Ticaret ve Turizm Bakanı Zayid Ez-Zeyyani, Suudi Arabistan vatandaşlarının “işte karşınızda” kampanyasına destek verdiğini belirtti. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle iki ülke vatandaşları arasındaki gerçek iletişimde yaşanan istisnai bir kopukluğun ardından bu adım atıldı.

Suudi Arabistan’dan Kral Fahd Geçidi üzerinden gelen ziyaretçi ve turistleri karşılamaya hazırlanan Bahreyn Sanayi, Ticaret ve Turizm Bakanı Zayid Ez-Zeyyani şunları söyledi: “Bahreyn Turizm ve Fuar Kurumu birkaç ay önce “işte karşınızda” başlıklı bir dijital kampanya başlattı. Kampanyanın hedefi Manama’nın turistler tarafından tercih edilen bir yer olması için iletişimi geliştirmek ve virüsün yayılmasını engellemeye yönelik önleyici tedbirlerin ortasında çeşitli turizm faaliyetlerini teşvik etmektir.”

Şarku’l Avsat’a konuşan Bahreynli Bakan şunları söyledi: “Bu kampanya özellikle Bahreyn’e gelen ziyaretçi sayısının en büyük oranını oluşturan Suudi Arabistan vatandaşları nezdinde harika bir karşılık buldu. Özellikle 7 Mart 2020’de normal yolcu trafiğine kapatılan Kral Fahd Geçidi üzerinden çok sayıda Suudi Arabistanlı Bahreyn’e geliyor. En yüksek hizmet standartlarına ulaşmak ve kapasiteyi artırmak için Suudi ve Bahreyn tarafları arasındaki prosedür alanları için kapsamlı geliştirme ve iyileştirme paketi ve altyapının eksiksiz bakımı ile birlikte rutin harekete yeniden açılacaktır. “

Kral Fahd Geçidi Projesi’nin iki ülke ve halkları arasındaki en harika uyum şekli olduğunu dile getiren Zeyyani, “Kral Fahd Geçidi 25 kilometre uzunluğundadır ve Suudi Arabistan’ın doğu kıyısından Bahreyn’in batı kıyısına doğru ilerlemektedir. Geçit, 25 Kasım 1986’da açıldığından beri Suudi Arabistan ve Bahreyn duygularının bir parçası oldu. Çünkü bu sadece iki ülke arasında bir kara geçiş noktası değil, daha ziyade iki halkın resmi açılışından bu yana yararlandığı sosyal ve ekonomik bir temas noktasıdır. Geçit hizmete girdiğinden Ocak 2019’a kadar günde 74 bin olmak üzere toplam 382 milyondan fazla yolcu tarafından kullanılmıştır” açıklamalarında bulundu.

2030 vizyonu çerçevesinde Suudi Arabistan’da turizm sektöründeki gelişmeye yönelik övgülerde bulunan Sanayi, Ticaret ve Turizm Bakanı, “Bahreyn aynı yılı (2030) hedefleyen iddialı bir ulusal vizyonu hayata geçirmek için çalışıyor. Bu iki vizyonun, bölgeyi birkaç yıl içinde dünya turizm merkezi haline getireceğine inanıyorum. Özellikle Riyad ile Manama arasında ikinci arter olacak Kral Hamad Köprüsü’nün inşa edilmesi konusunda iki kardeş ülke liderlerinin anlaşması ile bölge dünya turizm merkezi haline gelecek. Bu durum turizm alanındaki ve ekonomik alandaki kazanımların maksimize edilmesine katkı sağlayacak. Bu nedenle, iki ülke arasındaki ilişkinin iki kardeş halkın refahına katkı sağlayan stratejik bir ilişki olduğuna inanıyoruz.”

Bahreyn’in, coğrafi konumu, altyapısı, gelişmiş ulaşım ve iletişim ağının yanı sıra antik uygarlık dönemlerine tanıklık eden tarihi yerleriyle turizm sektörünü canlandırma planlarına devam ettiğini söyleyen Bakan Zeyyani, Manama’nın 7 yılda ikinci kez Arap turizminin başkenti seçilmesine yönelik övgülerde bulundu.

Şarku’l Avsat