Ebu Gayt: Lübnanlı bakanın Suudi Arabistan’a yönelik ifadeleri diplomatik liyakattan uzak

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Lübnan Dışişleri Bakanı Şerbil Vehbe’nin bir röportajında Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerine yönelik açıklamalarından duyduğu derin üzüntüyü ifade ederek, bu ifadelerin ‘diplomatik liyakattan uzak’ olduğunu vurguladı.

Ebu Gayt, bugün konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Arap ülkelerinin üst düzey yetkilileri tarafından kullanılan diyalog dili her zaman Arap halkları arasındaki kardeşlik ve karşılıklı saygı duygularını yansıtmalı. Nefret uyandıran ve uyuşmazlığı körükleyen şeylerden kaçınılmalıdır” dedi.

Lübnan’ın dostları ve kardeşlerinin tüm desteğine ihtiyaç duyduğu zor bir zamanda gelen bu açıklamalar nedeniyle derin bir üzüntü duyduğunu dile getiren Ebu Gayt, bu sözlerin Lübnan-Körfez ilişkilerindeki gerilimi artırmaya katkı sağladığına dikkati çekti.

Öte yandan Lübnan Cumhurbaşkanlığı, Dışişleri Bakanı Şerbil Vehbe’nin, bir televizyon röportajında ​​kullandığı ifadelerin Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleri ile gerginliğe neden olmasının ardından görevden affını istediğini bildirdi.

Şarku’l Avsat