Lübnan eski Başbakanı Saad Hariri

Uluslararası Destek Grubu’ndan Lübnan’da tam yetkili bir hükümetin kurulması çağrısı

Lübnan için Uluslararası Destek Grubu, Lübnanlı siyasi liderleri, ülkenin ihtiyaçlarına yanıt verme ve reformları uygulama konusunda tam yetkili bir hükümetin oluşumunu hızlandırmaya çağırdı.

Lübnan resmi haber ajansı NNA’ya göre, Uluslararası Destek Grubu tarafından bugün yapılan yazılı açıklamada, Lübnanlı liderlerin ulusal çıkarlar uğruna farklılıkları bir kenara bırakarak, ülkenin acil ihtiyaçlarını karşılayabilecek ve uzun zamandır beklenen temel reformları uygulayabilecek tam yetkilere sahip bir hükümet kurmakta gecikmemeleri istendi.

Açıklamada, ülkedeki krizin önlenmesine dair sorumluluğunun Lübnan liderlerine ait olduğu vurgulanırken, demokrasinin korunması için seçimlerin zamanında yapılması ve belirlenen takvime göre seçim hazırlıklarına başlanması çağrısında bulunuldu.

Uluslararası Destek Grubu, Hasan Diyab hükümetinin istifasının üzerinden 9 ay, Saad Hariri’nin yeni hükümeti kurmakla görevlendirilmesinin üzerinden 6 ay geçmesine rağmen, yeni hükümet kurma sürecinde yaşanan siyasi çıkmazdan duyulan üzüntüyü de ifade etti.

Şarku’l Avsat