ABD: Adalet Demokratları’ndan İsrail karşıtı tasarı

Demokrat Parti’nin ‘Adalet Demokratları’ kanadı İsrail’e silah satışının yasaklanmasını önererek Gazze’deki hava saldırılarına son verilmesi çağrısında bulundu

ABD Temsilciler Meclisi’ndeki Demokrat temsilciler, dün (Çarşamba), İsrail ve Hamas arasında yaşanan çatışmalara sembolik bir yanıt olarak, İsrail’e 735 milyon dolar değerindeki güdümlü silahların satışını engellemeyi amaçlayan bir karar taslağı hazırladı.

Temsilciler Meclisi üyesi Alexandria Ocasio – Cortez, Rashida Tlaib ve Mark Pocan, meclisteki Demokrat Parti’nin sol kanadından (Demokrat Parti’nin alt grubu olan Adalet Demokratları’ndan) en az 6 Temsilciyle karar taslağının hazırlanmasına öncülük etti.

Temsilciler, ABD’nin Gazze Şeridi’nde düzinelerce sivilin hayatını kaybetmesine yol açan İsrail hava saldırıları dahil tüm çatışmaları engellemesini istiyor.

ABD Başkanı Joe Biden yönetimi bu yıl İsrail’e satılacak 735 milyon dolarlık silah satışını onayladı ve konu, incelenmesi için 5 Mayıs tarihinde Kongre’ye gönderildi. Temsilcilerin, yabancı ülkelere yapılan silah satışlarını yasalar uyarınca itiraz etmeleri için 15 günü var.

Bağımsız Vermont Senatörü Bernie Sanders’ın hareketiyle irtibatlı Devrimimiz (Our Revolution) Adalet Demokratları (Justice Democrats) ve Amerikan Demokratik Sosyalistleri inisiyatiflerinin desteklediği 8 kişi son genel seçimlerde Demokrat Parti çatısı altında Temsilciler Meclisi’ne seçildi.