Biden, İsrail ile Hamas arasındaki ateşkesten memnun

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail ile Hamas hareketi arasında koşulsuz bir ateşkese varılmasına övgüde bulunarak, bunun barışa doğru gerçek bir ilerleme kaydetmek için bir fırsat olduğunu vurguladı.

Biden, İsrail ile Hamas arasında ateşkes anlaşması yürürlüğe girmeden önce Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Mısırlı yetkililerin ateşkes sağlandığına dair kendisini bilgilendirdiğini söyledi.

Başkan Biden, “ABD, İsrail’de masum sivillerin canını alan Hamas ve diğer Gazze merkezli terör gruplarının roket saldırılarına karşı İsrail’in meşru müdafa hakkına tam destek veriyor. Netanyahu’ya gelecekte savunma ve güvenliklerinin sağlanması için İsrail’in Demir Kubbe sisteminin yenilenmesine tam desteğimiz olduğunu söyledim” diye konuştu.

Netanyahu ile 3, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile de 1 kere konuştuğunu dile getiren Biden, yoğun bir diplomatik süreç yürüttüklerini vurgulayarak, ateşkese varılmasında belirleyici diplomatik rol oynayan Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ve Mısırlı üst düzey yetkililere övgüde bulundu.

Filistin ve Gazze halkına insani ihtiyaçlarının ulaştırılması için Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası kuruluşlar ile çalışacaklarını belirten Biden, “Bölgedeki çatışmalar, aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda sivilin trajik şekilde ölümüne yol açtı. İsrailli ve Filistinli tüm ailelere en içten taziyelerimi sunuyorum” diye konuştu.

Biden, ABD’nin, Gazze’nin yeniden yapılanma çabalarında Hamas’ın askeri cephaneliğini yeniden stoklamasına izin vermeyecek şekilde hareket edeceğinin de altını çizdi.

Filistinli ve İsraillilerin, güvende yaşamayı, özgürlük, refah ve demokrasinin tadını çıkarmayı eşit derecede hak ettiğine inandığını söyleyen Biden, “Bu süreçte yönetimim sessiz yoğun diplomasisini sürdürecektir. Gerçekten ilerleme için olanağımız olduğuna inanıyorum ve bunun için çalışacağım” dedi.

Analistler, İsrail ile Filistin arasında 4 yıllık nispeten sakinliğin ardından ABD yönetimini rahatsız eden bir kabus olarak ortaya çıkan son krizde, Mısır’ın yürüttüğü ateşkes sağlama çabalarının Biden yönetimine siyasi bir zafer kazandığına dikkati çekti.

Ancak Demokrat Parti’nin sol kanadı, İsrail’in sivillere yönelik saldırılarını açıkça eleştirdi ve Filistin halkına desteğini ifade etti. Filistinlilerin haklarını hiçe saymakla suçlayarak, Biden yönetimine tepki verdi.

Washington merkezli Americans for Peace Now kuruluşu ise, varılan ateşkes anlaşmasını memnuniyetle karşılayarak, taraflara önümüzdeki günlerde ve haftalarda ateşkese uymaya ve istikrarı sağlamak için ellerinden geleni yapmaya çağırdı.

Şarkul Avsat