Filistin Devlet Başkanlığı, İsrail işgalini sona erdirmek için siyasi sürecin başlatılması çağrısında bulundu

Filistin Devlet Başkanlığı, Gazze Şeridi’nde ateşkes ilan edilmesini memnuniyetle karşılayarak, İsrail işgalini sona erdiren bir siyasi sürecin başlatılması çağrısında bulundu.

DPA’ya göre Devlet Başkanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını durdurma adımının memnuniyetle karşılandığı ifade edilerek, bunu başarmak için Mısır, Katar ve Ürdün’ün yanı sıra ABD yönetimi, Avrupa Birliği (AB) ve Birleşmiş Milletler’in (BM) yürüttüğü çabalar takdir edildi.

Gazze Şeridi halkının kararlılığı ve fedakarlıkları, Kudüslülerin İsrail’in eylemlerine meydan okuması ve Batı Şeria’daki barışçıl halk hareketinin selamlandığı açıklamada, “İsrail’in Kudüs, Gazze Şeridi ve Batı Şeria’ya yönelik saldırısının başladığı ilk andan itibaren, Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile ABD Başkanı Joe Biden arasındaki ilk temasla, Gazze ve Batı Şeria’daki saldırganlığın derhal durdurulması ve İsrail’in Kudüs’teki eylemlerine son vermek amaçlanmıştı” denildi.

Söz konusu açıklamada, “ABD yönetimi ve uluslararası toplumun, İsrail’in bu tehlikeli gerilime yol açan, halkımıza yönelik devam eden bu suçlarını durdurmak için pratik ve ciddi adımlar atma zamanıdır” ifadelerine yer verildi.

Açıklamaya göre Abbas, bölge ve dünyada güvenlik ve istikrarı sağlamak için uluslararası meşruiyet kararlarına uygun olarak, Uluslararası Dörtlü Komisyon çatısı altında başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devleti topraklarındaki İsrail işgaline son verecek siyasi bir yol oluşturulmasını talep etti.

Filistin Devlet Başkanlığı’nın açıklamasının sonunda, “Son olaylar Filistin sorununun barış ve güvenliğin anahtarı olduğunu, Kudüs’ün çatışmanın merkezi, barışa ve savaşa giden yol olduğunu kanıtladı” denildi.

Şarkul Avsat