Suudi Arabistan’da bayram sonrasında vaka sayıları yükseliyor

Suudi Arabistan Ramazan Bayramı’nın sona ermesinin ardından, özellikle son iki günde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarında büyük bir artış kaydetti.

Sağlık Bakanlığı bin 330 yeni vakanın kaydedilmesi ile toplam vaka sayısının 437 bin 569’a yükseldiğini, aktif vaka sayısının bin 365’i yoğun bakımda olmak üzere toplam 8 bin 629 olduğunu duyurdu. Bakanlık, bin 55 hastanın daha sağlığına kavuşması ile iyileşen vaka sayısının 421 bin 726’ya yükseldiğini ve son 24 saatte 13 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle ülkedeki toplam can kaybının 7 bin 214’e ulaştığını duyurdu.

Diğer yandan, Suudi Arabistan Pasaportlar Genel Müdürlüğü, ülke dışından gelen yolculara (Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerinin vatandaşları ve her türden yeni vize sahipleri) gelmeden önce oldukları aşıları internet üzerinden kaydetmeye çağırdı. Aşıların internet üzerinden kaydedilmesinin, ülkeye giriş prosedürlerinin kolaylaşmasını, hızlanmasını ve giriş noktalarında bekleme sürelerinin kısalmasını sağladığı belirtildi.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), koronavirüs pandemisi ile mücadele önlemleri kapsamında yaklaşık bir buçuk yıl seyahatlerin askıya alınmasının ardından yasağının kaldırılması ile Suudilerin gittiği destinasyonlar listesinde ilk sırada yer aldı. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan istatistikler, Pazartesi günü hava, deniz ve kara limanlarının açılmasının ardından Suudilerin tercih ettiği destinasyonlarda ilk sırada on bin yolcudan bin 983’ünün tercih ettiği BAE gelirken, ardından Mısır ve Katar’ın geldiğini gösteriyor.

Medyada yayılan görüntüler, Riyad’ın vatandaşlarının seyahatine izin vermesinin ardından Suudi Arabistan ve Bahreyn’i birbirine bağlayan Kral Fahd Köprüsü’nde toplanan yüzlerce arabanın olduğunu gösterdi. Bahreyn yaklaşık bir hafta önce özellikle Suudilere yönelik Bahreyn’e seyahat edilmesi ve yaz aktivitelerinin tadının çıkarılmasını teşvik etmek için bir kampanya başlattı. Ancak Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı’nın seyahatlere izin verme kararının öncesinde seyahat şartlarında duyurduğu güncellemeler, Bahreyn’e yönelik seyahatleri yavaşlatabilir. Zira vatandaşların Bahreyn’e seyahatlerine izni verilmesi için 18 yaş üstü ve aşının iki dozunu olma veya enfeksiyonu atlatma şartı getirildi.

Diğer yandan, Kahire’deki Suudi Büyükelçiliği’nin Suudi vatandaşlarının Mısır’a seyahat koşulları ile ilgili yayınladığı açıklamaya göre, Suudilerin seçtiği destinasyonlarda ikinci sırada olan Mısır’daki yetkililer yolculara ülkeye giriş izni verilmesinde, onaylanan laboratuvarlardan alınan negatif test sonucu belgesinin yeterli görülmesine karar verdiler.

Suudi Arabistan Genel Kamu Güvenliği dün yaptığı açıklamada, pandemi nedeniyle belirlenen yönetmeliklerde belirtilen kişi sayısını aşarak, ihtiyati tedbirleri ihlal eden toplanmalar sebebiyle sadece iki şehirde 200 kişi hakkında tutanak tutulduğunu açıkladı.

Şarkul Avsat