Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz (SPA)

Kral Selman: İsrail’in Kudüs’teki saldırılarını durdurmak için çabalamaya devam edeceğiz

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı Gazze’de ateşkes ilan edilmesine memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, dün (Cuma) yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın İsrail’in Kudüs’teki ve Gazze’deki saldırılarını kınadığını, saldırılar sonucunda masumların yaralandığını açıklayarak yaralılar için Allah’tan şifa dilediğini belirtti.

Kral Selman, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, Suudi Arabistan’ın yetkili kişiler ile iletişim kurarak İsrail’in saldırılarını durdurmak, Filistin halkının güvenliğinin ve bölgede barışın sağlanması için tüm çabalarına devam edeceğini ifade etti.

Başkan Abbas, Kral Abdulaziz döneminden günümüze kadar Suudi Arabistan’ın davranışlarını takdir ederek Kral Selman’a ve Suudi Arabistan yönetimine İsrail’in saldırılarını engellemek, Filistin halkını desteklemek, İslam ve Arap kurum ve kuruluşlarındaki çabaları için teşekkür etti.

Öte yandan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, Mısır’ın ve diğer ülkelerin Filistin halkı için gösterdiği çabalarını takdir ettiklerini, Krallığın Gazze Şeridi’ndeki ateşkes ilanını memnuniyetle karşıladığını açıkladı.

Bakanlık, Filistin için adil bir çözüm bulmak için çaba harcanması ve Filistin halkının çıkarlarına hizmet edilmesi, başkenti Doğu Kudüs olan, uluslararası tanınırlığı olan bir devlet kurma amacıyla kardeş ve dost ülkelerle birlikte çalışılması gerektiğini vurguladı.

Şarku’l Avsat