Latin Amerika ve Karayipler’de koronavirüs kaynaklı bir milyondan fazla ölüm gerçekleşti

Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının patlak vermesinden bu yana bir milyondan fazla insan salgın nedeniyle hayatını kaybetti.

AFP’nin dün açıklanan resmi verilere dayandırdığı haberine göre, Karayipler bölgesinde toplamda bir milyon 404 ölüm kaydedilirken 31 milyon 586 binden fazla vakaya rastlandığı tespit edildi. Bölgede kaydedilen ölümlerin yaklaşık yüzde 90’ı, bölge nüfusunun yüzde 70’ini oluşturan beş ülkeye dağılmıştır. Bunlar; Brezilya (446 bin 309 ölüm), Meksika (221 bin 80 ölüm), Kolombiya (83 bin 233 ölüm), Arjantin (73 bin 391 ölüm) ve Peru (67 bin 253 ölüm).

Bu hafta günlük ortalama 2 bin yeni ölümün kaydedildiği Brezilya, bölgede en fazla ölümün yaşandığı ülke olarak kayıtlardaki yerini alıyor. Nisan ayının ilk yarısında günde üç bini aşan vaka sayıları daha sonra altı hafta içinde üçte birden fazla azaldı.

Buna karşılık, bölgede en çok etkilenen ikinci ülke olan Meksika, son aylarda vaka sayılarında keskin bir düşüş kaydetti. Meksika’da Ocak ayının sonunda koronavirüs nedeniyle bin 300’den fazla ölüm gerçekleşirken şu anda günlük ortalama 170 ölüm kaydediliyor.

Diğer yandan, rakamlar Kolombiya’da (günde 500 ölüm) ve Arjantin’de (günde 490 ölüm) görülmemiş seviyelere ulaşırken Ekvador ve Bolivya gibi daha az nüfuslu ülkelerde keskin bir şekilde artış gösteriyor.

Genel olarak, 33 ülke ve bölgeyi içeren Karayipler Bölgesi, geçtiğimiz hafta günde yaklaşık 3 bin 900 ölüm kaydetti. Bu rakam bir önceki haftaya göre ölüm sayılarında yüzde 1’lik hafif bir artış yaşandığını gösteriyor. Ayrıca bölgede koronavirüs vakaları da artıyor (günde ortalama 142 bin vaka, bir haftada yüzde 10 artış).

Latin Amerika ve Karayipler, Avrupa’dan sonra dünyada virüsten en çok etkilenen ikinci bölge. Avrupa’da bugüne kadar koronavirüs kaynaklı bir milyon 119 bin 433 ölüm gerçekleşti.

Ancak aşılama oranının keskin bir şekilde arttığı Avrupa’nın aksine, Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde vatandaşların aşılanması çok yavaş seyrediyor. Bölgedeki aşılama oranı halihazırda sadece yüzde 3.

Şarkul Avsat