Mısır’dan Nahda Barajı açıklaması: Taviz vermeyeceğiz

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Nahda Barajı’nın dolumunun ikinci aşaması dahil Etiyopya’nın alabileceği her türlü önlemin tek taraflı olacağını belirtti.  Bakan Şukri, “Bunu başımıza gelecek zararla ilişkilendiriyoruz. Etiyopya’daki kardeşlerimizin kalkınma hedeflerine ulaşmaları için katlandığımız bir zarar var.  Katlanmadığımız veya kabul etmediğimiz bir zarar daha var. Bunu kabul etmeyeceğiz” dedi.

MBC Mısır kanalında bir televizyon programına katılan Şukri, “Nahda Barajının dolumunun ikinci aşaması, kaçınmaya çalışacağımız gerilimi ve yansımaları haber veriyor. Çünkü bu, bölgede gerginliğe yol açacak. Nahda Barajı’nın dolumunun ikinci aşamasından önce bir anlaşmaya varılmalıdır. Baraj krizi, Doğu Afrika ve Afrika Boynuzu’nda istikrarı bozabilir. Bu kaçınmaya çalıştığımız bir durum. Mısır herhangi bir taviz vermeyecek ve kendisine yönelik herhangi bir zararı kabul etmeyecek. Zararın tespiti Sulama Bakanlığındaki ilgili kurumlar aracılığıyla yapılacak” ddi.

Etiyopya, Nil Nehri’nin ana kolu üzerine inşa edilen Nahda (Rönesans/Hedasi) Barajı’nın dolum çalışmalarının ikinci aşamasının önümüzdeki temmuz ayında, yağışlı mevsimde uygulanacağını açıklarken Mısır ve Sudan, barajın işletilmesine ve doldurulmasına ilişkin kuralları düzenleyen ve özellikle kuraklık dönemlerinde barajın neden olacağı zararların önlenmesini sağlayan bağlayıcı bir anlaşma talep ediyor.

Şukri, Nahda Barajı’nın dolum aşamasının Etiyopya’nın uluslararası hukuk kurallarından ve Mart 2015’te üç ülke arasında imzalanan İlkeler Beyannamesi Anlaşması hükümlerinden ayrılması anlamına geldiğini söyledi.

Mısır’ın, oluşabilecek sonuçları tespit etmek için barajdaki gelişmeleri ve her yıl düşen su miktarlarının olasılıklarını takip ettiğini söyleyen Bakan Şukri, şartların şu anda değerlendirildiğini ve çeşitli senaryoların geliştirildiğini sözlerine ekledi. Mısırlı Bakan, içinde bulunduğumuz dönemde Kahire’nin bir anlaşmaya varma aşamasına odaklandığını dile getirdi.

Dışişleri Bakanı, Mısır devletinin çıkarlarını koruyabileceğini ve bunu başarılı kılacak araçlara sahip olduğunu vurguladı.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, birkaç gün önce Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yaptığı görüşmede, Mısır’ın su çıkarlarına zarar verilmesini kabul etmeyeceğini belirtti. Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmet Hafız ise Etiyopya’nın Nahda Barajı’nı tek taraflı olarak doldurmaya devam etmesini sorumsuz bir eylem olarak niteleyerek, bu adımın Mart 2015’te üç ülke arasında imzalanan İlkeler Beyannamesi Anlaşması hükümlerinin açık bir ihlali olduğuna dikkati çekti ve kuraklık yaşanması halinde iki havza ülkesinin büyük risklere maruz kalacağını kaydetti.

Şarku’l Avsat