Venedik Bienali’ndeki Suudi Pavyon, köklü mirasını mimarisinin gelecek vizyonu ile harmanlıyor

Kültür Bakanı: Sanat diyalog için fırsatlar sunarken, insan iletişimlerinde açık alanlar yaratıyor

Suudi Arabistan Kültür Bakanı Prens Bedr bin Abdullah bin Ferhan, Venedik Bienali’nin 17. Uluslararası Mimarlık Sergisi’nin Suudi Arabistan Pavyonu’nu dün (Cuma) açtı. Söz konusu açılış, Mimarlık ve Tasarım Sanatları Kurulu tarafından düzenlenen bir törende Krallık ve dünyadan birçok yetkilinin katılımıyla gerçekleşti.

Kültür Bakanı, Uluslararası Mimarlık Sergisi’nin açılışı sebebiyle Suudi Pavyonu’nun büyük bir gurur kaynağı olduğunu ifade ederek, Bienalin, antik mirasın iç içe geçmişliğini ve Suudi mimarisinin eşsiz ve çeşitli güzelliği ile binlerce yıl önce kültür tarihinin detaylarında mevcut olduğunu ve geleceğe yönelik vizyonunu yansıtan ilham verici çalışmaları içerdiğini söyledi. Ayrıca sanatın diyalog noktasında önemli fırsatlar oluşturduğuna, algıları genişlettiğine ve özellikle salgın gibi zor dönemlerde insan iletişimi için yeni alanlar oluşturmada oynadığı önemli role vurgu yaptı.

Venedik Bienali’nin göstermiş olduğu çaba takdir edildi

Bakan, kültür ve sanatın önemli mesajını canlı tutmaya sağladığı katkıdan dolayı Venedik Bienali’nin göstermiş olduğu çabaları takdir etti. Riyad ve Roma arasındaki farklı kültürel ilişkileri överek, “İki ülke geçtiğimiz yıl G20 desteğiyle birlikte kültürü ilk kez G20 gündemine koymayı başardı” dedi. Zirvenin İtalyan başkanlığı döneminde, G20’nin kültür noktasında İtalya’ya tam destek verdiğini vurguladı. Ayrıca iki ülke arasında kültürel işbirliği noktasındaki yeni fırsatları memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

Mimarlık ve Tasarım Sanatları İcra Kurulu Başkanı Sümeyye es-Süleyman, Suudi Pavyonu’nun araştırma ve keşif noktasında bir merkez kurduğunu belirtti. Ayrıca krallığın şu anda sanat ve yaratıcılık noktasında yaşanan gelişimi desteklediğini ve takdir ettiğini ifade etti. Sümeyye es-Süleyman serginin, taşın tarihinin izini süren, kentsel çevre ve kentsel dokunun acil durum koşullarına nasıl uyum sağlayabileceğini inceleyen ve bu alanların anlamlarının ve kullanımlarının zamanla nasıl değiştiğini gösteren çalışmaları içerdiğini belirtti.

Kültür Bakanı, Mimarlık ve Tasarım Sanatları Kurulu tarafından düzenlenen ve denetlenen Suudi Pavyonu’nun bölümlerini gezdi. Sergi, “öteki” ile karşılaşma noktasında bir dizi mekansal ve sosyal oluşumu analiz eden deneysel bir sergi olarak hazırlandı. Sergide, tarihler, prosedürler, karantina jestleri, ağırlama ve ikamet gibi birçok konu iç içe geçmiş halde bulunuyor.

“Yaşanacak Mekanlar” kavramının ötesinde olan “Makar” sergisi, salgın gibi büyük olaylar sırasında, enfeksiyon riskine karşı ortaya çıkan geçici ve kalıcı yapıları da içeriyor. Sergi, kapalı alanların tarihini okuyarak, kentsel çevrenin ve kentsel dokunun acil durumlara nasıl uyarlandığını inceliyor. Ayrıca bu alanların zaman içerisinde değişen anlamını ve kullanımını inceleyerek, yaşamın devam etmesi noktasında zaruri ikamet noktasının, karantinanın doğasındaki ayrılık ile arasındaki gerilimi ortaya çıkarıyor.

Bu yıl “Birlikte Nasıl Yaşayacağız?” başlığı altında düzenlenen Venedik Bienali’nin Suudi Pavyonu’nun faaliyetleri, Bienal boyunca devam edecek. Bienal 22 Mayıs- 21 Kasım 2021 tarihleri arasında İtalya’nın Venedik kentindeki genel merkezinde düzenleniyor.

Şarku’l Avsat