(Fotoğraf: SPA)

Suudi Arabistan’da kara mantar enfeksiyonu olmadığı açıklandı

Kuveyt’te restoranlar ve kafeler müşterilerini yeniden ağırlamaya başladı

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı ülkede, Kovid-19 hastalığına neden olan SARS-CoV-2 virüsünün Hindistan varyantı ile enfekte olanlarda ortaya çıktığı belirtilen “kara mantar” hastalığına yakalanan olmadığını duyurdu. Bakanlık, ülkedeki Kovid-19 vaka eğrisinin bu yılın başından sonra yükselişe geçmesinin ardından son günlerde sabit bir çizgiye geldiğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed el-Abdulali, koronavirüs salgınına yönelik gelişmelerinin ele alındığı basın konferansında yaptığı açıklamada son zamanlarda gözlemlenen vakaların yüzde 75’inin aile etkinliklerinden kaynaklandığını gösterdiğini belirtti. Bu nedenle sosyal etkinliklerin halen risk oluşturduğunu vurguladı.

Kara mantar hastalığı ve koronavirüs ile ilişkisi hakkında dolaşan söylentilerle ilgili de açıklamalarda bulunan Abdulali, iki hastalık arasında herhangi bir bağlantı olmadığını ve Krallık’ta kara mantar vakası tespit edilmediğini söyledi. Sözcü ayrıca aşının manyetik metal içerdiği yönündeki söylentileri de yalanladı.

Abdulali, aşıların ikinci dozlarının iptal edilmediğini belirttiği açıklamasında şu an yalnızca yapılan çalışmalar ve tavsiyeler doğrultusunda bir gecikme olduğu bilgisini verdi. Bu kararın amacının bağışıklık seviyesini yükseltmek için en fazla sayıda kişinin aşının ilk dozunu alması olduğunu kaydetti. Sözcü, araştırmalarda iki dozun iki farklı aşıdan alınmasının mümkün olup olmadığına yönelik henüz bir veriye ulaşılamadığını bildirdi.

Abdulali 60 yaş üstü kişilerin ikinci dozun ertelenmesi kararından muaf tutulduğunu, ikinci dozların uygulama tarihinin daha sonra belirleneceğini, 60 yaş altındakiler ve aşı olma hakkı bulunan kişilere otomatik olarak mesaj gönderileceğini belirtti. Sözcü, hedeflenen toplum bağışıklığına ulaşmak için ihtiyati tedbirlere bağlı kalınmasının önemini bir kez daha vurguladı.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada  dün bin 67 vakanın kaydedildiğini, 895 hastanın sağlığına kavuştuğunu ve 12 vakanın ise yaşamını yitirdiğini bildirdi. İstatistiklere göre ülkedeki toplam vaka sayısı 440 bin 917’ye yükselirken, bin 344’ü yoğun bakımda olmak üzere 8 bin 975 vaka tespit edildi. Sağlığına kavuşanların sayısının 424 bin 960 olarak verildiği açıklamada yaşamını yitirenlerin sayısı 7 bin 249’a ulaştı.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Yarbay Talal eş-Şalhub kurumsal karantina uygulamasının perşembe günü başladığını belirttiği açıklamasında yönetmeliklerin uygulanmasının önemini vurguladı. Şalhub basın toplantısında, Körfez İşbirliği Konseyi’nin (KİK) bölgelerinden Krallığa gelecek yolcuların ve her türden yeni vize sahiplerinin, oldukları aşıları elektronik olarak kaydetmeleri gerektiğini söyledi. Açıklamada ayrıca aşının 1 Ağustos’tan itibaren ekonomik faaliyetlere ve spor, eğlence, ticari ve kültürel organizasyonlara katılımın yanı sıra toplu taşımada da zorunlu olacağını hatırlattı.

Şalhub bir hafta içinde 25 binden fazla ihtiyati tedbir ihlali tespit edildiğini, aile toplantılarına 10 bin riyal, aile dışı etkinliklere 15 bin riyal ve parti ve kutlama gibi sosyal amaçlı toplantılara da 40 bin riyal ceza verildiğini bildirdi.

Spor Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da Haziran 2022’deki Dünya Kupası elemelerinde Suudi milli takımının maçlarına seyirci olarak katılımda aynı prosedürlere ve koşullara bağlı kalınacağı, biletlerin yalnızca elektronik olarak verileceği duyuruldu.

Koronavirüsle ilgili son gelişmelerin ele alındığı basın konferansında, stadyumlara girmek için aşı olunduğuna yönelik kanıt sunulmasının şart olduğu, spor tesislerinde çalışanların aşı olacağı ve periyodik olarak testlere tabi tutulacakları kaydedildi. Ayrıca etkinliklere, güvenli bir şekilde dönüş için stadyumların ve salonların kapasitesinin en az yüzde 40 azaltıldığına dikkat çekildi.

Selmi, profesyonel ligin son 6 maçına 16 bin 50 izleyicinin katıldığını, izleyicilerde 59, kulüplerdeki teknik ve idari kurum çalışanlarında 53, spor merkezlerinde 37 ve spor salonları ile spor merkezlerinde de 172 ihlal kaydedildiğini bildirdi.

Kuveyt’ten yapılan açıklamalar ülkede son 24 saatte bin 17 yeni vaka kaydedildiği ve 5 kişinin yaşamını yitirdiği yönünde. Diğer yandan Bakanlar Kurulu’nun sağlık kurallarına bağlı kalınması şart ile restoran ve kafelerde oturulmasına izin vermesinin ardından dün mekanlar uzun bir aranın ardından yeniden müşterilerini ağırlamaya başladı.

Yeniden açılma kararının ilk gününde restoran ve kafelerde vatandaşların masalar arasında boşluk bırakılması, restoran ve kafelere girişlerde ateş ölçülmesi ve diğer tedbirlere uyulması konusunda gerekli ciddiyeti gösterdiği bildirildi.

Şarku’l Avsat