Lübnan Merkez Bankası Başkanı, bankada hesabı olanların yakında mevduatlarının bir kısmını çekebilecekleri vaadinde bulundu

Lübnan Merkez Bankası Başkanı Riyad Selame dün (Pazartesi) yaptığı açıklamada, mevduat sahiplerinin paralarının ülkenin bankalarında güvende olduğunu ve yakında mevduatlarının bir kısmını alabileceklerini söyledi.

Reuters’ın haberine göre Lübnan bankaları, dünyanın en karlı bankaları arasında gösterildikten sonra, hesap sahiplerinin mevduatlarına erişimi dondurdu. Ülkede 2019 yılının sonlarında patlak veren mali krizin ardından mevduat sahiplerinin paralarını yurtdışına transfer etmeleri de engellendi.

Merkez Bankası Başkanı Selame bir televizyon kanalına verdiği röportajda, “Bugün bildiğimiz sistem gerçekten etkisiz, ama en azından çökmedi. Sistem, ancak iflaslar yaşandığında çöker. Bankalarda iflaslar yaşanmadı. Birincil hedefimiz mevduat sahiplerinin parasını korumaktı, bu da bankaların çökmesine izin vermememizi gerektiriyordu” ifadelerini kullandı.

Lübnan bankaları yıllarca yurtdışındaki göçmen işçilerin dövizlerinden yüksek faiz oranları karşılığında devlet hazinesine para aktardı. Ancak ekonomik kriz dolar kaynaklarını kuruttu ve mali sistem finansman bulamaz oldu. Öte yandan Selame, küçük mevduat sahiplerinin hesaplarındaki dolarların bir kısmını Haziran sonunda çekebileceklerini söyledi.

Plan, 25 bini Amerikan doları, kalan 25 bini Lübnan lirası olmak üzere faizden harcanan her bir mevduat sahibi için 50 bin doların serbest bırakılmasını öngörüyor. Selame, fonların kademeli olarak serbest bırakılacağını, bunun da yabancı döviz likiditesinin bankalara dönmeye başladığını kanıtlayacağını belirtti.

Selame ayrıca, ülkenin sübvansiyon programını finanse etmek için gereken yabancı rezervlerin tükenmek üzere olduğunu ve temel emtiaların ithalatını finanse etmek için zorunlu rezervlerin kullanılmasının da yasal açıdan zor olacağını kaydetti. Selame, Lübnan Merkez Bankası’nın bu kararları alma yetkisine sahip olmadığını da sözlerine ekledi.

Sübvansiyon programının, Lübnan’a yıllık 6 milyar dolara mal olduğu biliniyor.

Şarkul Avsat