Hong Kong milyonlarca doz aşıyı çöpe atabilir

Hong Kong yetkilileri dün (Salı), yakında yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen milyonlarca aşı dozunun son kullanma tarihine yaklaşması ve yeterli insanın aşı talebinde bulunmaması nedeniyle aşıların çöpe atılabileceği konusunda uyarıdı bulundu.

Eski İngiliz sömürgesi Hong Kong, 7,5 milyonluk nüfusu için yeterli olan sayıda aşı dozu alabilen dünyadaki birkaç bölgeden biriydi ancak aşılama kampanyası, birkaç nedenle istenen başarıya ulaşamadı.

İlk olarak Hong Kong sakinleri arasında yöneticilere karşı şiddetli bir güvensizlik bulunuyor. Halk 2019’daki büyük protesto hareketinin üzerinden iki yıl geçse de, bölge yöneticilerinin Çin hakimiyetinin bir kolu olarak görüyorlar.

Aşıya yönelik isteksizlik, farkındalığın olmaması ve aşıyı yaptırmaya gerek olmadığı yönündeki yaygın düşüncelerin yanı sıra virüsün Hong Kong’daki yayılımının zayıflığı dolayısıyla sağlık risklerinin sınırlı olmasından ve teşvik edici uygulamaların bulunmamasından da kaynaklanıyor. Halkın çoğu, özellikle de katı karantina önlemlerinin seyahat etmek istemelerine engel olması sebebiyle aşı yaptırmanın herhangi bir faydası olduğunu düşünmüyor.

Üst düzey bir yetkili dün yaptığı açıklamada Hong Kong sakinlerine, Pfizer-BioNTech aşılarının ilk partisinin son kullanma tarihinin sona ermesine 3 ay kaldığı uyarısında bulundu.

Sağlık Koruma Merkezi’nde eski bir müfettiş olan Thomas Tsang, RTHK radyosuna “Aşıların hepsinin son kullanma tarihleri ​​var… Son kullanma tarihinin geçmesinin ardından kullanılamıyorlar. BioNTech aşısını uygulayan aşılama merkezleri eylül ayından sonra faaliyetlerini durduracaklar” dedi.

Tsang, tüm dünya “aşı bulmak için mücadele ederken” Hong Kong’un bu aşıları kullanmamasının “adil olmayacağını” belirtti.

Hong Kong’un açıklaması, Latin Amerika ve Karayipler’deki ülkelerinden 6 devlet başkanının pazartesi günü uluslararası topluluğu Kovid-19 aşılarının adil dağıtımının sağlanması çağrısının ardından geldi. Fazla doz aşı alan ülkelerin aşı dozlarını paylaşmaları talep edildi.

Kosta Rika Devlet Başkanı Carlos Alvarado Quesada tarafından yayınlanan ortak bildiride “Fazla dozlara sahip olan veya virüse karşı savunmasız gruplarının aşılarını tamamlamış olan ülkeleri, fazla dozları adil ve hızlı bir şekilde dağıtılmasını sağlayacak adımları almaya davet ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Söz konusu bildiri Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez, Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, Jamaika Başbakanı Andrew Holness, Bolivya Devlet Başkanı Luis Arce, Ekvador Devlet Başkanı Guillermo Lasso ve Uruguay Devlet Başkanı Luis Lacalle Pou tarafından imzalandı.

Hong Kong, Pfizer-BioNTech aşısı ve Çinli Sinovac aşısının her birinden 7,5 milyon doz satın aldı. Bu bilgi henüz Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından onaylanmadı.

Hong Kong ayrıca 7,5 milyon AstraZeneca aşısı için ön sipariş verdi ancak daha sonra sipariş iptal edildi. Yetkililer parayı gelecek yıl ikinci nesil aşılar için kullanmayı planladıklarını belirttiler. Şu ana kadar nüfusun yüzde 19’u aşının ilk dozlarını olurken, yüzde 14’ü iki doz aşıyı da oldu.

Aşıya karşı tereddütler mevcut

Aşıya yönelik tereddüt sağlık çalışanları arasında da bulunuyor. Birkaç hafta önce, sağlık yetkilileri, aşılamada öncelikli olmalarına rağmen sağlık çalışanlarının sadece üçte birinin aşı olduğunu açıkladı.

Hong Kong toplamda yaklaşık 3,3 milyon doz Pfizer-BioNTech aşısı aldı ancak yalnızca 1,2 milyonunu kullandı. Tsang, “Şu anda elimizde olan dozlar muhtemelen bu yıl elde edebileceğimizin tamamı” dedi.

Son haftalarda, Hong Kong’daki siyasi yetkililer, sakinler arasında aşı talebinin artmaması halinde kullanılmayan aşı dozlarının yurtdışına gönderilmesini düşünmesi gerektiğini söylediler. Yetkililer genel olarak aşıya teşvik çalışmalarını şirketlere bırakmıştı.

Yılın başında hükümet, ekonomiyi canlandırmak için halka harcama kuponları şeklinde 5 bin Hong Kong doları (560 euro) yardım sağlayacağını açıkladı.

Bazı kişiler, bu kuponların verilmesinin aşı olmaya bağlı olmasını veya insanlara başka yardımlar verilmesi ile aşı olmaya teşvik edilmesini önerdi.

Ancak Hong Kong Lideri Carrie Lam dün bu öneriyi reddetti.

Lam şunları söyledi:

“Aşılamayı teşvik etmek için para veya fiziksel bir şey teklif edilmesi, hükümet tarafından yapılmaması gereken bir şey. Bu, istenilenin tam tersi bir etkiye neden olabilir” dedi.

Şarku’l Avsat