Suudi Arabistan - Rusya Ortak Komitesi görüşmelerinde 11 sektöre odaklanıldı. (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan – Rusya iş birliği anlaşmasının ikinci etabı uygulanmaya başlandı

Suudi Arabistan ve Rusya arasında gerçekleşen görüşmelerde dün, ekonomi, bilim ve teknik alanlarda iş birliğinin kurulması için hazırlanan anlaşmada ikinci aşamaya geçilmesi üzerinde fikir birliğine varıldı.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Selman ve Rusya Başbakan Yardımcısı Alexandr Novak başkanlığındaki komitenin yedinci oturumu video konferans yolu ile gerçekleşti.

Ortak komite, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in Ekim 2017’de Moskova’ya ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de Ekim 2019’da Riyad’a yaptığı tarihi ziyaretlerin ve iki lider arasındaki görüşmelerin önemini vurguladı.

Prens Abdulaziz bin Selman yaptığı açıklamada Başbakan Yardımcısı Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın komite faaliyetlerini takip ettiğini ve desteklediğini bildirdi. Prens Abdulaziz, komite toplantılarının düzenli olarak gerçekleşmesinin Suudi Arabistan ve Rusya arasında daha fazla iş birliğine ulaşma isteğinin göstergesi olduğunu ve iki ülke arasındaki ortaklığın gittikçe güçlendiğini vurguladı.

İki taraf, 14 Ekim 2019’da Riyad’da imzalanan Suudi Arabistan- Rusya stratejik iş birliği anlaşması doğrultusunda, komitenin belirlediği zaman çizelgesinde ikinci aşamaya geçilmesi üzerinde fikir birliğine vardı. İki ülke arasında şu ana kadar 60 alanda iş birliği sağlandı ve 51 adet ortak proje yapıldı. Belirlenen projelerin 2023 yılına kadar gerçekleştirilmesinin planlandığı kaydedildi.

Komite görüşmelerde enerji, ekonomi, yatırım, bilgi ve iletişim teknolojileri ile sanayi, sağlık, eğitim, bilim, uzay, medya, kültür, turizm, ulaşım, jeoloji, doğal kaynaklar ve tarım alanlarına odaklandı.

Şarku’l Avsat