Kovid-19 salgınını kontrol altına almak için Çin’in güneyindeki bir bölge kapatıldı

Çin’deki yetkililer, Kovid-19 kaynaklı vaka sayısındaki artışı kontrol etmek amacıyla bugün (Cumartesi) Çin’in güneyindeki Guangzhou kentindeki bir mahalleyi kapattı.

Hong Kong’un kuzeyinde yer alan ve yaklaşık 15 milyon nüfusa sahip bir sanayi merkezi olan şehirde son bir hafta içinde 20 yeni vaka kaydedildi.

Guangzhou Belediye Sağlık Bürosu bugün yaptığı açıklamada, şehir merkezindeki Liwan mahallesinin beş caddesinin “yüksek riskli alanlar” olarak tanımlandığını ve sakinlere Kovid-19 testi yapılırken evlerinde kalmalarının emredildiğini bildirdi.

Açıklamaya göre bölgedeki marketler, okullar ve eğlence mekanları kapatıldı.

Şehirdeki vatandaşlara kapsamlı Kovid-19 testleri yapılmaya başlandı. Çarşamba gününe kadar 700 bin kişinin test edildiği kaydedildi.

Çin, komşu ülkelerde vaka sayısının artmasının ardından virüsün patlak vermesini büyük ölçüde kontrol etti ve karantina kurallarını sıkılaştırdı.

Yerel sağlık yetkilileri, Guangzhou’daki sınırlı salgının, virüsün ilk kez Hindistan’da tanımlanan mutasyona uğramış versiyonun tespit edildiği 75 yaşındaki bir kadınla bağlantılı olabileceğini düşünüyor.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından yayınlanan son rakamlara göre Çin’de toplam vaka sayısı  91 bin 61 vakaya ulaşırken, 4 bin 636 ölüm kaydedildi.

Şarku’l Avsat