WHO: Dünya nüfusunun yüzde 70’i aşılanmadan salgın bitmeyecek

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Avrupa Şube Direktörü Hans Kluge cuma günü yaptığı açıklamada, dünya nüfusunun yüzde 70’i aşılanmadan Kovid-19 salgınının bitmeyeceğini söyledi.

Hans Kluge verdiği demeçte, “En az yüzde 70 aşılama oranına ulaştığımızda salgın sona erecek” açıklamasında bulunarak, koronavirüsün mutasyona uğramış versiyonlarıyla enfeksiyonun ciddiyetinin artan endişelere neden olduğu Avrupa’da aşılama hızının hala “çok yavaş” olduğuna dikkat çekti.

Açıklamanın devamında koronavirüsün mutasyona uğramış versiyonları ile enfeksiyon bulaşma seviyesinin yüksek olmasından duyduğu endişeyi dile getiren Kluge şunları söyledi: “Örneğin, B.1617’nin (Hint mutasyona uğramış) virüsün önceki versiyonundan daha bulaşıcı olan mevcut mutasyona uğramış B.117’den daha bulaşıcı olduğunu ancak aşıların bunlara karşı etkili olduğunu biliyoruz.”

Uzun süredir devam eden salgına “beklenenden daha önce” son vermek için aşılamayı hızlandırma gereğini vurgulayan Kluge, “Herhangi bir salgın sırasında hız önemlidir… Zaman daralıyor, bu yüzden aşı kampanyasını hızlandırmalıyız, mevcut aşı sayısını artırmalıyız” açıklamasında bulundu.

Avrupa’da Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği 53 bölgede, nüfusun yüzde 26’sının ilk doz aşı yaptırdığı bildiriliyor. AB nüfusunun yüzde 36,6’sı en az bir doz aşı alırken, yüzde 16,9’u tamamen aşılanmıştır.

Şarku’l Avsat