Yemen’deki çatışmalarda son 60 gün içinde 956 Husi milisi öldürüldü

Sağlık kaynakları, morgların yüzlerce cesetle dolu olduğu bilgisini paylaştı

Yemen’de ölüm sayılarının her gün daha da artmasının ardından Husi milislerin kontrolü altındaki bölgelerinin çoğunu büyük bir yas kaplamış durumda.

Yemen’deki insani dramı daha da ağırlaştırmak için çatışmaya devam eden Husiler büyük kayıplar vermeye devam ediyor. Sana’dan kaynaklar tarafından aktarılan bilgilere göre İran destekli grup 472’si Husi liderleri olmak üzere yaklaşık 956 militanının öldürüldüğünü itiraf etti. Husilerin verdiği kayıplar, Yemen ordusu ve Arap Koalisyonu Hava Kuvvetleri’nin son iki ay içinde Marib, el-Cevf, Taiz, ed-Dali cephelerinde ve batı kıyılarında düzenlediği operasyonlar sonucu meydana geldi.

Kaynaklar, grubun günlük olarak cenaze törenlerine ve defin işlemlerine devam ettiğini belirterek milislerin medyası tarafından yayınlanan cenaze görüntülerinin çoğu başkent Sana ve kıyısı ile Zimar, Hacca, Amran, İbb, Saada, Hudeyde ve el-Mahvit şehirlerindendi.

Kaynaklar Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamada, Sana ve Husilerin kontrolündeki diğer şehirlerde bazı hastanelerdeki morglarının halen çeşitli cephelerden gelen cesetlerle dolu olduğunu bildirdi.

Şarku’l Avsat’a konuşan Sana’daki Husi rejimine yakın bir kaynak grubun, şu an eşi görülmemiş bir şekilde can kayıpları vermesi sonucu cephelerini desteklemek için  kontrolü altındaki bölgelerde küçük yaştakilere ve gençlere yönelik seferberlik ve askere alma kampanyaları başlattığını kaydetti.

İsminin açıklanmasını istemeyen kaynak açıklamasında, milislerin kontrolü altındaki birçok şehirde ve bölgede zorunlu ve yoğun olarak sürdürdüğü asker toplama kampanyaları sırasında toplum bilincinin artması nedeniyle çatışmalara katılmayı reddedenlerin arttığını bildirdi. Milislerin başarısız olduğunu belirtti. Kaynak, özellikle bu durumun birçok Yemenlinin yüzlerce cenazeye şahit olmasının ardından yaşandığını kaydetti.

Sana’da grubun ölülerini defnetmek için oluşturduğu özel bir kurumda çalışan işçiler, nisan ayı boyunca 300’ü saha lideri olmak üzere 578’den fazla milisin cesedinin gömüldüğünü aktardı. Mayıs ayında, 25 günde 172’si Husi lideri olmak üzere 378’den fazla militanın gömüldüğünü bildirdiler.

Husi teşkilatının çalışanlarının Şarku’l Avsat’a verdiği bilgilere göre 55’i lider olmak üzere 92 Husi milis mayıs ayının ilk haftasında öldü. İkinci haftada ise 22’si lider olmak üzere 66 kişi, üçüncü hafta 65’i lider 115 militan öldürüldü. Mayıs’ın son haftasında da üst ve orta rütbeli 30 lider de dahil olmak üzere 105 ceset defnedildi.

Sana’daki yerel raporlara göre grup, İran’ın Yemen’deki vekilinin geçen nisan ayında defnetti. Ayrıca saldırıların  artması sonucu geçen ay milislerin yüzlerce cesedi gömdüğü,  346 lider de dahil olmak üzere 584 kayıp verdiği kaydedildi.

Raporlarda, söz konusu dönemde ölen grup üyelerinin ve liderlerinin çoğunun, bu yılın başından bu yana milislerin herhangi bir saha ilerlemesi kaydedemediği saldırılarına tanık olan Marib cephelerinde çatışanlar olduğu belirtildi. Marib’in ardından en fazla kayıpların verildiği bölgenin grubun silahlı adamlarından yüzlercesinin öldürüldüğü batı kıyısı cepheleri olduğu bildirildi.

Söz konusu raporlara göre başkent Sana ve kırsalı, Husi cephesinde verilen kayıplar bakımından 224’ü lider, 298 ölü ile ilk sırada yer aldı. İkinci sırada ise 18’i lider, 61 unsur ile Zimar valiliği yer aldı.

Raporlara göre aynı dönemde Hacca eyaleti 27’si lider 54 ölüm üçüncü sırada yer alırken onu 21’i lider 38 ölümle Amran valiliği takip etti. Ardından Saada valiliği (grubun ana kalesi) 18’i lider 32 ölümle beşinci sırada yer aldı.

Raporlara göre İbb eyaleti 12’si lider 31 militanın ölümüyle altıncı sırada yer alırken Hudeyde ve Taiz valilikleri 13’ü lider olmak üzere 21’er ölümle yedinci sırada yer aldılar. El-Beyda, el-Mahvit ve Riyme bölgeleri ise Husi müfettişleri ve saha liderlerinin kayıpları da dahil olmak üzere verilen can kayıpları açısından son sıralarda bulunuyor.

Kaynaklar, söz konusu dönemde cephelerdeki toplam milis ölümlerinin yüzde 65’inin 18 yaşın altındaki çocuklardan oluştuğunu aktardı.

Kaynaklar ayrıca Husilerin saflarında, unsurlarının savaş cephelerinden kaçması nedeniyle endişe arttı.