(Independent Arabia)

Hamas: Esir takası ile Gazze’nin yeniden imarı ve ateşkes arasında bağlantı kurulmasını kabul etmiyoruz

Hamas Hareketi, İsrail ile esir takası meselesiyle Gazze’nin yeniden imarı ve ateşkes arasında bağlantı kurulmasını kabul etmediklerini açıkladı.

Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Halil el-Hayye,  Mısır İstihbarat Başkanı Abbas Kamil ile bugün yaptığı görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, “Esir takası meselesiyle Gazze’nin yeniden imarı ve ateşkes arasında bağlantı kurulmasını kabul etmiyoruz. Bunu Mısır’daki kardeşler anlıyor” dedi.

Hayye, “Esir takası, diğer tüm meselelerden bağımsız bir konu. Bununla diğer konular arasında bağlantı kurulmasını kabul etmiyoruz. Son saldırılar öncesi toplantılarda çok yol kat ettik ancak işgal yönetimi bir takas anlaşması yapmakta henüz ciddi değil. Bu konuda ciddi davranırsa hızla ilerleme kaydedebiliriz” diye ekledi.

Kamil ile yaptıkları görüşmede, İsrail’in Gazze, Kudüs, Şeyh Cerrah ve Filistin’in her yerindeki saldırganlığını durdurması ve yerleşimcileri Filistin halkından uzak tutması gerektiğini ele aldıklarını dile getiren Hayye, “İmar çalışmalarının hızlandırılması gerektiğini, bu çalışmaları memnuniyetle karşıladığımızı ve elimizden geldiğince destek vereceğimizi ifade ettik” şeklinde konuştu.

Mısır İstihbarat Başkanı Kamil, İsrail ile Filistinli gruplar arasında varılan ateşkesin kalıcı hale getirilmesini görüşmek üzere İsrail’in ardından bugün ikinci durağı olan Gazze’ye gitti.

Kamil, 2018’de göreve başlamasından bu yana ilk kez Gazze Şeridi’ni ziyaret etti.

Kamil dün Ramallah’ta Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Kudüs’te İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile bir araya geldi.

Şarku’l Avsat