İngiliz uzman: İngiltere, salgınının üçüncü dalgasının başlangıcına tanık oluyor

Bir İngiliz uzman bugün (Pazartesi) yaptığı açıklamada, koronavirüsün Hindistan varyantının yayılması nedeniyle İngiltere’de salgının üçüncü dalgasının başlangıcına tanık olduklarını söyledi.

Hükümete tavsiyede bulunan Yeni ve Gelişen Solunum Virüsü Tehditleri Grubu üyesi Prof. Ravi Gupta, İngiltere’nin Hint varyantı nedeniyle üçüncü bir salgın dalgasının “başlangıcına” tanık olduğunu söyledi.

BBC Radio 4 Today programına katılan Gupta’ya ‘İngiltere’de gerçekten yeni bir enfeksiyon dalgası yaşanıp yaşanmadığı’ sorusu soran muhabir, “Yeni vakalar ve bunların en az dörtte üçü Hint varyantı kökenli” yanıtını aldı.

Uzman, “Tabii ki şu anda vaka sayısı düşük. Tüm dalgalar az sayıda vakayla başlayıp daha sonra patlayıcı hale geliyor. Dolayısıyla şimdi önemli olan, bir dalganın başlangıcının işaretlerini görmemiz. Yüksek aşılama oranları nedeniyle bu dalganın ortaya çıkması muhtemelen daha uzun sürecek. Dolayısıyla bir süreliğine yanlış bir güvenlik hissi olabilir. Bizi asıl endişelendiren de bu” dedi.

Şarku’l Avsat