Avrupa, Avusturya’dan skandal haritayı kaldırmasını talep etti

Avrupa Konseyi, Avusturya’da bir bakanlığın internet sitesinden yayınlanan ‘siyasal İslam’ haritasının kaldırılmasını talep etti.

DPA’nın haberine göre Avrupa Konseyi’nin İslam Karşıtlığı, Antisemitizm, Nefret Suçları Özel Temsilcisi Daniel Höltgen, dün (Pazartesi) yaptığı açıklamada, Avusturya’nın yayınladığı haritanın hedefinden saptığını ve olumsuz bir etkiye sahip olduğunu açıkladı. Höltgen, “Haritanın yayınlandığı zaman göz önüne alınırsa İslam hakkında bir şüphe uyanacak. Birçok Müslüman kendilerini hakarete uğramış hissedebilir. Adreslerin ve diğer detayların yayınlandığı harita nedeniyle birçok Müslüman tehdit altında” açıklamasında bulundu.

Avusturya Entegrasyon Bakanlığı, Avusturya’daki 623 camii, kuruluş ve derneklerin adını ve adreslerinin açıklandığı Siyasal İslam Belgeleme Merkezi tarafından yayınlanan haritayı internet sitesinde paylaşmıştı. Siyasal İslam Belgeleme Merkezi, 2015 yılında Avusturya’da bağımsız olarak kurulmuştur.

Merkezin tam adının Avusturya Siyasi Aşırılığı Dini Motiflerle Belgeleme Fonu olduğunu ifade eden yetkililer, Avusturya hükümetinin merkezin araştırmalarından yararlandığını ifade etti.

Avusturya Entegrasyon Bakanı Susanne Raab, yayınlanan haritanın Avusturya’daki Müslümanları kamuoyunda lekeleme, kadınları aşağılama, Yahudi düşmanlığı veya ırkçı davranışları amaçlamadığını ve şeffaf olduğunu açıkladı.

Avusturya’daki Müslüman Gençlik Örgütü (MCO) Cumartesi günü söz konusu harita nedeniyle ilgili makamlara dava açtığını açıkladı.

Merkezi Fransa’nın Strazburg kentinde olan Avrupa Konseyi, Avrupa çapında insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğünü savunmak amacıyla 1949’da kurulmuş Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ile çalışan hükümetlerarası bir kuruluştur.

Şarkul Avsat