Berlin 23 Haziran’da düzenlenecek 2. Libya Konferansı’na ev sahipliği yapacak

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde Libya Ulusal Birlik Hükümeti’nin de katılımıyla 23 Haziran’da düzenlenmesi planlanan 2. Libya Konferansı’na ilkinde olduğu gibi yine Berlin’in ev sahipliği yapacağını duyurdu.

Bakanlık tarafından bugün yapılan açıklamada, söz konusu konferansta ülkede sürdürülebilir istikrarı sağlamak için atılması gereken sonraki adımların tartışılacağı bildirildi.

Açıklamaya göre, ayrıca Libya’da birleşik bir güvenlik gücü oluşturma konusunun yanı sıra özellikle 24 Aralık’ta yapılması planlanan ulusal seçimlere hazırlık ile yabancı asker ve paralı askerlerin Libya’dan çekilmesi üzerinde durulacak.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, konferansın Libya’da istikrar için devam eden uluslararası desteğin bir ifadesi olduğunu vurgulayarak, uluslararası toplumun Libya’da BM öncülüğünde yürütülen barış sürecine yapıcı ve yakın desteğini sürdürmeye hazır olduğunu belirtti.

Berlin, 19 Ocak 2020’de BM himayesinde düzenlenen, Libya çatışmasındaki tarafların liderlerinin yanı sıra Rusya, Türkiye, Fransa ve Mısır cumhurbaşkanlarının ülkeye barış getirme çabası içinde katıldığı ilk tur görüşmelere ev sahipliği yaptı.

Görüşmede liderler, çatışmaya yönelik tüm dış müdahalelere son verme ve silah ambargosunun uygulanmasını sağlama sözü verdi.

Şarkul Avsat