İsrail’de yeni hükümetin liderlerine ölüm tehditleri

İsrail istihbaratı, Binyamin Netanyahu hükümetinin yerini almak üzere kurulmakta olan hükümette sağ kanadın tüm liderlerine ve diğer partilerin adaylarına, çok sayıda ölüm tehdidi almalarının ardından, giderek daha sıkı bir güvenlik uyguluyor.

Polis, bu hükümette birinci başbakan olması beklenen Milletvekili Naftali Bennett’in 1995 yılında suikastı öncesinde eski Başbakan İzak Rabin’e yapılan gibi Filistin puşisi giydirilmiş bir fotoğrafını sosyal medya organları üzerinden yayınlanan bir taraf hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu. Polis kaynakları, özellikle radikalizm yanlısı göstericilerin Bennett’in, Yeni Sağ (Yamina) Partisi ortağı Ayelet Şaked’in, Yeni Umut Partisi lideri Gideon Saar’ın ve aynı şekilde hükümeti kurmakla görevli ‘Gelecek Var’ Partisi Başkanı Yair Lapid’in evlerinin önünde toplanmasıyla birlikte, bu tehditlere göz yummayacaklarını ve bunları büyük bir ciddiyetle ele alacaklarını belirtti.

Göstericiler, söz konusu yetkilileri ve ailelerinin alenen tehdit ederek, bu yetkililerin sağcılık ilkelerine ihanet ettikleri yönünde sloganlar attı ve sosyal medya organları da bu yetkililere karşı kanlı provokasyonlarla doldu. Medya organları üzerinden 31 Mayıs’ta bu provokasyonların tehlikeleri ve sonuçları konusunda uyarılar yapıldı. Lapid’in yeni bir hükümet kurma çabalarını sürdürdüğü biliniyor. Lapid ve dostları, özelliikle çalışma programı üzerinde anlaşmaya varıldıktan sonra, bir hükümet kurma şansının oldukça büyük olduğunu iddia ederken, partileri arasındaki müzakereler henüz devam ediyor.

Koalisyona hükümet dışından ortak olmayı kabul eden Mansur Abbas başkanlığındaki İslami Hareket’e yakın kaynaklar, 55 bin Arap’ın evine yönelik yıkım emrini dondurmak amacıyla ‘Kemnitz yasasının’ iptal edilmesini talep ettiklerini belirtti.

Lapid, başarısızlığı göz ardı etmese de bu anlaşmazlıkların üstesinden gelebileceklerinden oldukça emin olduğunu belirtti. Yair Lapid, “Bu hükümet, İsrail’in varlığının kaderidir” dedi. Lapid, “Dindar, laik Yahudiler ve Araplar da dahil olmak üzere radikal sağ ve radikal solu içeren bir hükümetimiz var. Böyle bir karışım neredeyse imkânsız gibi görünse de Netanyahu’nun bugüne kadar ortaya koyduğu böl yönet politikası ve iç savaşları kışkırtma döneminin yakında modası geçmiş bir dönem olacağını gösterme konusunda güçlü bir irademiz var” değerlendirmesinde bulundu.

Netanyahu, kurulmakta olan yeni hükümeti sert bir dille eleştirerek onu, İsrail’in stratejik çıkarlarını tehdit eden tehlikeli bir sol hükümet olarak nitelendirmişti.

Binyamin Netanyahu, “Böyle bir hükümet, İran’ın nükleer projesiyle mi karşı karşıyayız? Tahran’da bizim hakkımızda ne diyecekler? Hamas ne diyecek? İsrail askerlerinin savaş suçları nedeniyle soruşturulmasını talep eden insanların da yer aldığı Meretz partisi mi gelecek bir savaşa öncülük edecek?” ifadelerini kullandı. Netanyahu’ya yanıt veren Lapid, “Dünyanın onsuz dönmeyeceğini düşünen çaresiz bir insan gibi davranıyor. İktidara takıntısı var ve Allah’ın başkalarını lider olmak için yaratmadığını zannediyor” dedi. Rus Yahudi partisinin başkanı Avigdor Liberman ise Netanyahu’nun ‘başarısız olduğuna ve başbakanlık konutunu terk edeceğine’ inanmadığını belirtti. Netahyahu’nun Likud’daki yoldaşlarının, iktidarı kaybettiklerini görür görmez bıçakları bilemeye hazırlandıklarını açıklayan Liberman, “Netanyahu, kendisiyle çalışanlardan nefret eden bir adam. Bennett ve Saar’a, yalnızca kendisinin iktidarda kalmasını sağlamak için başbakanlık pozisyonunu teklif etti. İktidar koltuğunu terk edebilir ve kendi yerine Likud’dan başka bir ismin hükümete başkanlık etmesine izin verebilirdi. Sağ iktidarda kalabilirdi. Ama onun için önemli olan sağ değil, iktidarı ve yargılanmasıdır” ifadelerini kullandı.

Lapid’in hükümet kurma görevi, çarşambayı perşembeye bağlayan gece yarısı sona eriyor. Bir ‘değişim hükümeti’ kurulması durumunda, aynı gün İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin’e bir hükümet kurulduğu bilgisi verileceği ve hükümetini Knesset’e sunmadan önce Lapid’e 7 gün süre verileceği tahmin ediliyor. Ancak Netanyahu ve sağ tarafın Bennett ve Saar üzerindeki baskıyı sürdürmek için bu haftayı sömüreceği beklentisiyle Lapid, bu süre dolmadan hükümeti Knesset’e sunmaya ve hükümeti atamaya çalışacak.

İslami Hareket Başkanı ve Milletvekili Mansur Abbas başkanlığındaki Ortak Liste’nin desteğiyle bir ‘değişim hükümeti’ kurulması durumunda Bennett, görev süresinin ilk yarısında başbakanlığı devralacak, Lapid ise ‘alternatif başbakan’ ve dışişleri bakanlığı pozisyonunu üstlenecek. Görev süresinin ikinci yarısında ise pozisyon değişikliği olacak. Benny Gantz Savunma Bakanı olarak kalacak, Avigdor Liberman Maliye Bakanı, Gideon Saar Adalet Bakanı, İşçi Partisi başkanı Merav Michaeli Ulaştırma Bakanı, İşçi Partisi’nden Omer Bar-Lev İç Güvenlik Bakanı, Meretz Partisi başkanı Nitzan Horowitz Sağlık Bakanı ve meslektaşı Arap İssavi Frec Bölgesel İşbirliği Bakanı olacak. Yesh Atid’den Knesset üyesi Meir Cohen’in de Knesset Başkanı olarak atanması bekleniyor.

Şarkul Avsat