Kuveyt Veliaht Prensi ilk ziyaretini Suudi Arabistan’a yapıyor

Kuveyt’in Riyad Büyükelçisi Şeyh Ali el-Halid el-Cabir es-Sabah dün, Kuveyt Veliaht Prensi Şeyh Meşal el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’ın Suudi Arabistan Krallığı’na ilk ziyaretinin tarihi ve önemli bir ziyaret olduğunu söyledi.

Şeyh Ali el-Halid el-Cabir es-Sabah açıklamasında, Veliaht Prens’in göreve başlaması ile beraber ilk ülke olarak Suudi Arabistan’ı seçtiğini belirterek, ziyaretin Krallık’ın Kuveyt için önemini ortaya koyduğunu kaydetti.

Kuveyt Veliaht Prensi, 7 Ekim 2020’de göreve başlamasından bu yana ilk kez Suudi Arabistan’ı ziyaret edecek. KUNA haber ajansına göre, ziyaret iki dost ülke arasındaki güçlü ilişkilerin gücünün kanıtı.

Bu ziyaret Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın ‘iki ülke arasındaki derin ve köklü ilişkilerin derinliğini pekiştirme’ davetine yanıt olarak geldi.

Büyükelçi ziyareti, Velaht Prens’in göreve geldiğinden bu yana ilk gerçekleştireceği ziyaret olması sebebiyle tarihi ve önemli olarak nitelendirdi. Şeyh Ali el Halid el-Cabir es-Sabah açıklamasında, Kuveyt Veliaht Prensi’nin ilk ülke olarak Suudi Arabistan’ı tercih etmesinin, ülkesi için önemini ortaya koyduğunu belirterek, ziyaretin iki ülkeyi birbirine bağlayan güçlü ve sağlam bir ilişkiye dönüşeceğini vurguladı.

Suudi Arabistan ve Kuveyt, uluslararası ilişkilerin boyutlarını kardeşlik kavramına, akrabalık bağlarına ve iki ülke arasında ortak bir kaderi aşan tarihsel derinlikleriyle edilen hem resmi hem de halk düzeyinde özel bağlara sahiptir.

Suudi Arabistan ve Kuveyt 2018 yılında iki ülke arasında mevcut ve büyüyen işbirliğinde yeni bir başlangıç ​​olan Suudi-Kuveyt Koordinasyon Konseyi’ni oluşturmak için anlaşma imzalamıştı.

Şarkul Avsat