(Fotoğraf:SPA)

Aşılar, koronavirüse karşı doğal bağışıklığı güçlendiriyor

Enfeksiyon sonucu üretilenlere benzeyen antikorların üretilmesini sağlıyorlar

Yeni bir araştırma, Kovid-19 hastalığına neden olan SARS-CoV-2 virüsü ile efekte olan kişilerin ilk enfeksiyonlarının başlangıcından bir yıl sonra hala konusu virüse karşı güçlü bir bağışıklığa sahip oldukları sonucuna ulaştı.

Rockefeller Üniversitesi’nden bilim insanları, hastalardan aldıkları kan örneklerinde bulunan antikorların analizinde, bu değişken moleküllerin evrimini izleyebildiler. Bilim insanları gözlemleri sonucunda, aşının bu bireylerde enfeksiyon sonucu oluşan bağışıklığı güçlendirdiğini, bu bağışıklığın muhtemelen yeni varyantlara karşı da koruma sağlayacağını belirttiler.

Araştırmadaki 63 kişi geçen yıl bahar mevsimine koronavirüs ile enfekte oldu. Katılımcıların durumlarının izlenmesi sonucu elde edilen veriler, bağışıklık sisteminin bellek B hücreleri tarafından üretilen antikorlarının SARS-CoV-2 virüsünü etkisiz hale getirmede daha iyi bir hale geldiğini gösterdi. Bu durum insanların söz konusu virüse karşı uzun vadeli bir bağışıklık geliştirdiğini gösteriyor.

Rockefeller Üniversitesi’nin internet sitesinde yayınlanan raporda, araştırmacıların en az bir doz Moderna veya Pfizer aşısı olan 26 kişi arasında antikorların önemli ölçüde arttığını tespit ettikleri belirtiliyor.

Bu grup İngiltere’de, Güney Afrika’da ve ABD’nin New York eyaletinde tespit edilen SARS-CoV-2 varyantlarına karşı olağan üstü bir şekilde direnç gösteren antikorlar geliştirdi.

Araştırma ekibi, aşıların uygulanmasının ardından giderek güçlenen bu güçlü antikorların, oldukça gelişmiş bellek B hücreleri tarafından üretildiğini belirtiyorlar.

Araştırmanın sonuçları mevcut aşılarla iyi zamanlanmış güçlendiricilerin, daha önce enfekte olmamış kişilerde ek koruma sağlayabileceğini gösteriyor. Araştırma Paul D. Bieniasz ve Michel Nussenzweig’ın laboratuvarlarında yürütüldü ve bulguları “bioRxiv” dergisinde yayınlandı.

Söz konusu bulgular, Washington Üniversitesi’nden araştırmacıların enfeksiyondan sonucu elde edilen doğal bağışıklığa yönelik daha önce ulaştığı bulguları doğruluyor.

Washington Üniversitesi’nden araştırmacılar, 24 Mayıs’ta Nature dergisinde yayınlanan bir çalışmada, enfeksiyonun atlatılmasının ardından antikor sayısının azaldığına ve uzun süreli bağışıklık sağlamadığına yönelik medyada yer alan bilgilerin aksine, hafif semptomlu enfeksiyonların kalıcı bir koruma bıraktığı sonucuna ulaştı.

Araştırma raporunda bu durumun verilerin yanlış yorumlanmasından kaynaklandığı belirtildi. Raporda ayrıca, enfeksiyon sonrasında antikor seviyesinin düşmesinin normal olduğu bununla birlikte antikor oranın sıfıra düşmeyip, istikrarlı bir seviyeye indiği ifade edildi. Araştırmacılar, insanlarda ilk semptomların görülmesinden 11 ay sonra hala antikor üreten hücreler tespit ettiler. Bu hücreler, uzun vadeli bağışıklığın bir kanıtıdırlar zira kişi hayatının geri kalanı boyunca yaşayıp antikor üretirler.

Araştırmaya göre, viral bir enfeksiyon sırasında antikor üreten bağışıklık hücrelerinin hızla çoğalır ve kanda yayılır, bu durum antikor seviyelerinin yükselmesine yol açar daha sonrasında enfeksiyonun ortadan kalkması ile birlikte bu hücrelerin çoğu ölür dolayısıyla da kandaki antikor seviyeleri düşer. Uzun ömürlü plazma hücreleri olarak adlandırılan antikor üreten küçük bir hücre grubu kemik iliğine gider ve oraya yerleşir. Bu hücreler kemik iliğinde, virüsle tekrar enfekte olunmasına karşı korunmaya yardımcı olmak için kan dolaşımına sürekli olarak düşük seviyelerde antikor salgılarlar.