Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi (Şarku'l Avsat -Arşiv)

Hadi: Bir arada yaşamaya inanmayan Husiler silahtan başka bir dil bilmiyor

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, Husi milisleri barış içinde bir arada yaşamaya inanmamakla ve silahtan başka bir dil bilmemekle suçladı. Grubun tüm barış çabalarına ve Stockholm Anlaşması’na karşı çıkarak Marib’deki askeri gerilimi artırdığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Hadi’nin açıklamaları dün, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde’nin İsveç’in Yemen Büyükelçisi Niclas Trouve ve İsveç’in Yemen Özel Elçisi Peter Semneby’yi ağırlamasıyla eş zamanlı olarak Riyad’da yapıldı.

Resmi kaynakların verdiği bilgilere göre ülkesindeki son gelişmelere ilişkin de açıklamalarda bulunan Hadi; darbeci Husi milislerin çıkardığı savaşın sonuçlarına dikkat çekti. Yemenlilerin çektiği acıların, çocukları silahlandıran Husilerin şehirleri sürekli kuşatma altına almasının ve Marib’e yönelik düşmanca saldırıların altını çizdi. İran’ın Yemen’i ve bölgeyi hedef almaktaki amacına ulaşamaması nedeniyle yerinden edilenlerin kamplarını hedef aldığını vurguladı.

Saba haber ajansının bildirdiğine göre Hadi açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bu milisler ve sırtlarını dayadıkları taraf barış içinde bir arada yaşamaya inanmıyor. Silahtan başka bir dil bilmiyor. Bu durum, diyalog deneyimleri ve Stockholm istişareleri de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde gözler önüne serildi. Zira bomba yüklü tekneler gibi birçok yolla gerçekleştirdikleri ihlallerle uluslararası denizciliği istikrarsızlaştırdılar. Ateşkesi suistimal ederek anlaşmanın hükümlerine uymadılar. Biz ise barış istiyoruz. Kan dökülmesini önlemek için çalışıyoruz. Bu isteğimiz, barış referanslarına ve ilgili Birleşmiş Milletler (BM) kararlarına kayıtsız kalan milisler tarafından uzlaşmazlık ve karşı çıkış ile karşılandı. Uzattığımız elimiz halen havada. Yemen halkı için savaşın sona ermesi ve barışın tesis edilmesi çağrısında bulunuyoruz.”

Resmi kaynakların aktardığına göre Cumhurbaşkanı Hadi, ulusal sahnedeki genel durumu tartışmak için yardımcısı Korgeneral Ali Muhsin Salih ve Başbakan Dr. Muin Abdulmelik’in de katıldığı bir toplantı düzenledi. Darbeci Husi milislerin yürüttüğü barbarca savaşın devam etmesi, mevcut koşullar, ekonomik ve hizmet zorlukları ışığında Yemenlilerin yaşadığı sıkıntılara ve ülkedeki gelişmelere dikkat çeken Hadi darbeci milislerin  İran’ın bölgedeki projesine hizmet ettiklerini, bunun Yemenliler tarafından kabul edilemeyeceğini vurguladı.

Fransa’nın Yemen Büyükelçisi Jean-Marie Safa ile görüşen Yemen Dışişleri Bakanı Ahmed Avad bin Mübarek de Husi milislerin barış çabalarını engellemesine rağmen Yemen hükümetinin üç referansa uygun olarak halkın adil, kalıcı ve kapsamlı barış isteğini gerçekleştirmek için aralıksız çaba göstermeye devam edeceğini kaydetti.

Husilerin yerinden edilen milyonarca insana ev sahipliği yapan Marib’e yönelik saldırılarına dikkat çeken Mübarek, bu saldırganlığı durdurmak gerektiğine dair uluslararası topluma mesaj göndermenin önemini vurguladı. Aynı zamanda söz konusu saldırıların ölümlerin sürmesine neden olduğunu, savaşın ve insanların çektiği acıların uzamasından başka bir şeye yardımcı olmadığını ifade etti.

Patlama tehdidi altındaki Safer petrol tankı sorununu çözme çabalarının yoğunlaştırılması gerektiğinin altını çizen Bakan Mübarek, Husi milislerinin durumun değerlendirilmesi için BM teknik ekibinin tanka erişimine izin vermesinin zorunlu olduğunu söyledi. Aynı zamanda tankerin Yemen ve bölge için oluşturduğu çevre felaketine işaret etti.

Yemen hükümeti, ABD’nin destek verdiği BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths liderliğindeki çabalar doğrultusunda Husi milisleri barışı kabul etmeye ve savaşı durdurmaya zorlamak için uluslararası alanın daha fazla baskı uygulaması gerektiğini savunuyor. Petrol bölgesi Marib’e düzenlediği sürekli saldırıları üzerinden askeri kazanım elde etmek isteyen İran destekli grup ise insani dosyalardan siyasi kazanç elde etmek için çabalıyor.

Şarku’l Avsat