Isaac Herzog

Knesset, İsrail cumhurbaşkanı olarak eski İşçi Partisi lideri Isaac Herzog’u seçti

İsrail Parlamentosu Knesset’te bugün yapılan oylamada, Yahudi Ajansı Başkanı ve eski İşçi Partisi lideri Isaac Herzog ülkenin 11. Cumhurbaşkanı olarak seçildi.

Herzog (60), 2014 yılında seçilen mevcut Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin’den koltuğu 9 Temmuz’da devralacak.

1983-1993 yıllarında görev yapan ülkenin 6. Cumhurbaşkanı Chaim Herzog’un oğlu olan Isaac Herzog, ilk tur oylamada 120 milletvekilinden 87’sinin oyunu alırken, rakibi Miriam Peretz 26 oy alabildi.

Knesset’teki oylamanın ardından konuşan Herzog, “Herkesin cumhurbaşkanı olacağım ve toplumumuzun çeşitli bileşenleri arasında köprüler kuracağım” diyerek, kucaklayıcı bir mesaj verdi.

Başbakan Binyamin Netanyahu, eski rakibi Herzog’u seçilmesinden dolayı tebrik etti ve ona tüm İsrail vatandaşları adına başarılar diledi.

Ülkenin yeni cumhurbaşkanının seçimi, Netanyahu’nun muhaliflerinin bir ‘değişim’ hükümeti kurmak ve Netanyahu’nun 12 yıllık iktidarını bitirmek amacıyla engelleri aşmak için yarıştığı bir zamanda geldi.

Netanyahu’nun 23 Mart’ta yapılan seçimlerin ardından hükümeti kurmada başarılı olamaması nedeniyle bu görev muhalefet partilerinden Yeş Atid’in lideri Yair Lapid’e verildi. Lapid’in bugün gece yarısına kadar hükümeti kurması gerekiyor.