Mısır’dan Filistin-İsrail müzakerelerine yönelik seferberlik adımı

Kahire yönetimi, Filistinliler ve İsrailliler arasında acil olarak ciddi müzakereler başlatmaya yönelik çabalarını yoğunlaştırdı. Ürdün, Kanada ve Malezya dışişleri bakanlarıyla istişarelerde bulunarak süreci desteklemek için uluslararası seferberliği de hızlandıran Mısır, söz konusu bakanlarla ‘uluslararası meşruiyetin ilgili kararları doğrultusunda ve 4 Haziran 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasına uzanan iki devletli çözüm temelinde’ müzakere sürecinin yeniden başlamasını görüştü.

Mısır güvenlik ve diplomasi arenasında attığı adımlarla Filistin’de ateşkesi sağlamaya çalışıyor. Mısır İstihbarat Başkanı General Abbas Kamil başkanlığındaki bir üst düzey heyet, Ramallah, Gazze ve Tel Aviv’e gönderildi. Görüşmelerde, ‘Gazze Şeridi’nin yeniden inşası’ ele alınırken esir takası anlaşmasının uygulanmasının yanı sıra ‘Filistin ulusal uzlaşısı’ sürecinde ilerleme başlıkları da gündeme geldi.

Mısır Dışişleri Bakanı Samek Şukri, Ürdün Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Eymen es-Safadi ile Mısır- Ürdün koordinasyon çalışmaları çerçevesinde bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmenin gündeminde Mısır’ın Gazze Şeridi’nde ateşkesi sağlamak amacıyla yürüttüğü yoğun diplomasi hamleleri vardı. Mısır tarafından yapılan açıklamaya göre iki bakan, Gazze’nin yeniden inşası süreciyle ilgili öne sürülen fikirleri de görüştü. Ayrıca uluslararası ortaklarla iş birliği içinde, Filistin Ulusal Otoritesi ile koordineli olarak iki ülke arasında temasları sürdürme, otoriteyi destekleme ve Batı’daki Filistin vatandaşlarının yaşam koşullarını iyileştirme yönündeki çabaların sürdürülmesinin gerekliliği konusunda uzlaşı sağlandı.

Şukri iki gün önce İsrailli mevkidaşı Gabi Aşkenazi ile de bir araya geldi. Mısırlı Bakan, Filistinliler ve İsrailliler arasında acilen ciddi ve yapıcı müzakerelerin başlatılması ve bu konudaki çabaları engelleyen durumlardan kaçınılması çağrısında bulundu. Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Ahmed Hafız, Şükri ve Safadi’nin ‘uluslararası meşruiyetin ilgili kararları doğrultusunda, 4 Haziran 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasına uzanan iki devletli çözüm temelinde müzakere yolunun yeniden başlamasına izin verecek bir siyasi ufka sahip olmanın önemini’ görüştüklerini aktardı.

Mısır Dışişleri Bakanı ayrıca Kanadalı mevkidaşı Marc Garneau ile de bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Mısır’dan yapılan açıklamaya göre Garneau, ‘Mısır’ın Ortadoğu’daki genel duruma, özellikle de Filistin arenasındaki son gelişmelere ilişkin vizyonunu dinlemeye önem gösterdiğini’ belirtti. Şukri de görüşmede Mısır’ın İsrail ile Gazze Şeridi arasındaki ateşkesi sağlamlaştırmaya yönelik hamlelerine ve temaslarına değindi. Arzu edilen siyasi rotanın yeniden canlandırılması ve iki taraf arasında ciddi müzakerelerin başlatılması için bundan sonraki aşamada hızlı hareket edilmesi gerektiğini belirten Şukri, ‘özellikle son haftalarda yaşanan gelişmelerin Filistin meselesinin artık görmezden gelinemeyeceğine ve çözümsüz bırakılamayacağına dair herhangi bir şüpheye yer bırakmayacak şekilde gözler önüne serildiğini’ vurguladı.

ABD-Mısır görüşmeleri

ABD Başkanı Joe Biden, 24 Mayıs’ta Mısırlı mevkidaşı Abdulfettah Sisi ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş ve İsrail ve Filistin arasındaki barış sürecini canlandırma yollarını ele almıştı.

İki ülkenin dışişleri bakanları arasındaki Mısır-Malezya görüşmelerinde de taraflar arasındaki ikili ilişkiler ve iş birliğinin yanı sıra Filistin meselesine ilişkin gelişmelere ve Ortadoğu’da barışın sağlanmasına odaklanıldı. Şukri, Mısır’ın Gazze Şeridi’ndeki gerginliği durdurmak ve istenen sakinliği sağlamak için attığı adımlara atıfta bulundu. Ayıca iki taraf arasındaki ateşkesi güçlendirmeye yönelik çabaların yanı sıra Mısır’ın, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasına uzanan müzakere sürecini acilen yeniden başlatmak için çaba sarf ettiğini vurguladı.

Mısır makamları, yaralıların geçişleri ve acil yardımların Gazze’ye girişi için Refah Sınır Kapısı’nı 17 gündür açık tutuyor. Mısır resmi haber ajansı MENA’ya göre Refah’tan kaynaklar, sınır kapısının açık olduğunu, yaralıların, refakatçilerinin ve mahsur kalanların geçişlerini kolaylaştırmak için idari ve sağlık ekiplerinin sınırda beklediğini aktardı. Aynı şekilde sağlık durumlarının belirlenmesi sonrasında yaralıları tedavi amacıyla Mısır hastanelerine nakletmek için donanımlı bir dizi ambulansın da sınırda konuşlandırıldığı bilgisini verdiler. Kaynaklar ayrıca yaralıların hastanelere nakillerini kolaylaştırmak için hazırlıklar tam olduğunu kaydettiler.

Şarkul Avsat