Petrol OPEC planı sayesinde kazanımlarını sürdürüyor

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC ve OPEC + olarak bilinen müttefikleri, dünyanın en büyük iki petrol tüketicisi olan ABD ve Çin’de talepte güçlü bir toparlanma beklentisiyle, Haziran ve Temmuz aylarında piyasaya petrol arzına temkinli bir dönüş taahhüdünde bulunmayı kabul etti. Bunun ardından petrol fiyatları yükseldi.

Reuters’a göre, petrol fiyatları Ekim 2018’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrol vadeli işlemleri, 18 sent veya yüzde 0.27 oranında artarak 67.90 dolara yükseldi.

Brent ham petrol vadeli işlemleri ise, 8 Mart’tan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı ve bir gecede yüzde 1,3 artarak varil başına 17 sent veya yüzde 0,24 oranında artarak 70,42 dolara ulaştı.

OPEC ve OPEC+, geçtiğimiz Salı günü Temmuz ayına kadar günlük petrol üretim kesintilerini kademeli olarak hafifletme planlarını sürdürme konusunda anlaştı.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Selman, toplantının ardından yaptığı açıklamalar piyasayı hareketlendirdi.

ABD ve Çin’de talepte sağlam bir toparlanma gördüğünü söyleyen Bakan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşıların piyasaya sürülme hızının küresel petrol piyasasının daha fazla yeniden dengelenmesine yol açabileceğini vurguladı.

Şarkul Avsat