Kral Selman video konferans aracılığıyla Bakanlar Kurulu’na başkanlık etti

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, Kar Amacı Gütmeyen Sektörü Geliştirme Ulusal Merkezi’nin kuruluşunu onayladı

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, video konferans aracılığıyla Kral Selman bin Abdulaziz başkanlığında dün toplandı.

Bakanlar Kurulu, sektörü organize etmek, işletmek ve denetlemek için çalışacak olan Kar Amacı Gütmeyen Sektörü Geliştirme Ulusal Merkezi’nin kuruluşunu onayladı.

Bakanlar ayrıca Umre Yüksek Komitesi Genel Sekreterliği’nin teşkilat yapısını da onayladı.

Enformasyon Bakanı Vekili Dr. Macid el-Kasabi, toplantının ardından Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya açıklama yaptı.

Bakan Kasabi’ye göre, Kral Selman toplantının başında Umman Sultanı Heysem bin Tarık ile yaptığı telefon görüşmesinin yanı sıra Kuveyt Emiri Şeyh Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’tan aldığı mektup hakkında bakanlara bilgi verdi.

Toplantıda, Kral Selman ve Şeyh Nevvaf tarafından pekiştirilen iki kardeş ülke arasındaki tarihi ilişkilere övgüde bulunuldu.

Bakanlar Kurulu, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın Kuveyt Veliaht Prensi Şeyh Meşal el-Ahmed el-Cabir es-Sabah ile Riyad’da yaptığı görüşmeyi de gözden geçirdi.

Bakanlar ayrıca, Suudi Arabistan-Rusya Ticaret, Ekonomik, Bilimsel ve Teknik İşbirliği Ortak Hükümetlerarası Komisyonu’nun son toplantılarını da değerlendirdi.

Mayıs ayında bir araya gelen komisyonda, Suudi Arabistan ve Rusya arasındaki stratejik işbirliğini uygulamak için yol haritasının ikinci aşaması üzerinde anlaşmaya varıldı. Ayrıca 60 alanda işbirliği yapma ve yol haritasının bir parçası olarak 51 fırsat ve proje oluşturma konusunda mutabık kalındı.

Bakanlar Kurulu, bölgede ve dünyadaki güncel siyasi konulardaki son gelişmeleri ve bunlara yönelik güvenlik ve istikrarı artıracak şekilde yapılan çalışmaları da ele aldı.

Toplantıda, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin yerel ve uluslararası son gelişmeler, epidemiyolojik eğri ve ülkedeki virüs istatistikleri hakkında bilgiler gözden geçirildi.

Salgınla mücadelede elde edilen kazanımları korumakla birlikte vatandaşlar ve ülkede yaşayan yabancıların sağlık ve güvenliğini korumak için alınan ihtiyati ve önleyici tedbirlere uymaya devam etmenin önemi vurgulandı.

Bakanlar Kurulu’nda ülkenin iç işlerine ilişkin bir takım kararlar da alındı.

Şarku’l Avsat