Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, yaz tatili ve seyahat döneminde tedbirlere uyulması gerektiğini vurguladı (Fotoğraf- Abdullah el-Falih)

Suudi Arabistan’daki aktif vaka sayısı 10 bini aştı

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, bin 489’u ağır hasta olmak üzere ülkedeki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aktif vaka sayısının 10 bin 43’e çıktığını açıkladı.

Bakanlık tarafından bugün yapılan açıklamada, son 24 saat içerisinde bin 269 kişide daha koronavirüs tespit edildiği ve ülkedeki toplam vaka sayısının 452 bin 956’ya çıktığı bildirildi.

Sağlık Bakanlığı, bin 81’i son bir günde olmak üzere şu ana kadar 435 bin 520 kişinin iyileştiğini belirtti.

Açıklamada ayrıca son 24 saatte 16 kişinin hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybının ise 7 bin 393’e yükseldiği ifade edildi.

Sağlık Bakanlığı, yaz tatili ve seyahat döneminde virüsün yayılmasını sınırlamak ve toplumun tüm üyelerinin sağlığını korumak için ihtiyati tedbirlere uyulması gerektiğini vurguladı.

Diğer yandan, Suudi Arabistan İslami İşler, Davet ve Rehberlik Bakanlığı, cemaat arasında koronavirüse yakalanan kişilerin olmasının ardından 3 bölgede geçici olarak kapatılan 12 caminin açıldığını belirtti.

Toplamda 116 günde geçici olarak kapatılmasının ardından yapılan sterilizasyon işlemleri ile açılan cami sayısı bin 461’e yükseldi.

Bakanlık, herkesi ihtiyati tedbirlerle ilgili tüm talimatlara uymaya ve camilere gelenlerin güvenliği ve sağlığı için bu konuda iş birliği yapmaya çağırdı.

Şarku’l Avsat