‘Ürdün’ü istikrarsızlaştırma’ davasındaki iki sanık Devlet Güvenlik Mahkemesi’ne sevk edildi

Ürdünlü resmi bir kaynak, ülkenin güvenlik ve istikrarını bozma davasının ana sanıklarından Kraliyet Divanı eski Başkanı Basim İbrahim Avadallah ve Kraliyet ailesi üyelerinden Şerif Abdurrahman Hasan bin Zeyd’in Devlet Güvenlik Mahkemesi Başsavcılığı’na sevk edildiğini açıkladı.

Ürdün resmi haber ajansı Petra’ya göre, Devlet Güvenlik Mahkemesi Savcısı, Basim Avadallah ve Şerif Abdurrahman Hasan bin Zeyh hakkında suçlamalarda bulundu ve yasal gereğinin yapılması için Devlet Güvenlik Mahkemesi Başsavcılığı’na gönderdi.

Devlet Güvenlik Mahkemesi Başsavcılığı, 28 Nisan’da eski veliaht Prens Hamza bin Hüseyin’in de adının karıştığı darbe girişimiyle ilgili soruşturmada gözaltına alınanlardan 16 kişinin serbest bırakılmasına karar verdi.

Kraliyet Divanı’ndan yapılan açıklamaya göre bu karar, Kral 2. Abdullah’ın görüştüğü aşiretler ve ülkede ileri gelen bazı kişilerin ‘fitnenin arkasından sürüklenenleri affetme’ çağrısının ardından alındı.

Devlet Güvenlik Mahkemesi Başsavcısı Hazım el-Mecali, Basım İbrahim Avadallah ile Şerif Hasan bin Zeyd’in serbest bırakılmadığını belirtti.

Şarkul Avsat