Blinken: Aşıların iki hafta içinde dünya ülkelerine dağıtım kriterleri belirlenecek

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD’nin iki hafta içinde dünya ülkelerine 80 milyon Kovid-19 aşısı dağıtma kriterlerini açıklayacağını ve siyasi tercihlerde bulunmayacaklarını belirtti.

Kosta Rika ziyaretinde ülkenin Devlet Başkanı Carlos Alvarado’yla düzenlediği basın toplantısında konuşan Blinken, Başkan Joe Biden yönetiminin adil dağıtıma odaklanacağını ve siyasi tercihlerde bulunmayacaklarını kaydetti. Blinken açıklamasında, “Önümüzdeki bir veya iki hafta içinde bu aşıları dağıtacağımız süreci, kriterlerin neler olduğunu ve bunu nasıl yapacağımızı açıklayacağız. Aşıları siyasi tercihler yapılmaksızın dağıtacağız” dedi.

Blinken’in açıklamasındaki son ifadeden Kovid-19’a karşı aşılar üreten ve bu aşıları ABD aşıları alamayan bazı ülkelere dağıtan Çin ve Rusya’yı hedef aldığı anlaşılıyor. ABD Başkanı Joe Biden, geçen ay 20 milyon Pfizer, Moderna ve Johnson & Johnson aşısını diğer ülkelerle paylaşacaklarını belirtmişti. Biden yönetimi daha önce de 60 milyon AstraZeneca aşısını başka ülkelere göndereceklerini açıklamıştı.

Söz konusu kararlar Biden yönetiminin, sağlık uzmanlarının mutasyonlu türlerin mevcut aşıları kötü etkilemesinden endişe ettiği Hindistan ve Brezilya gibi ülkelerde pandeminin yayılmasını engellemeye yardımcı olmak için aşıları paylaşması yönünde uluslararası baskıya maruz kalmasının ardından geldi. Ayrıca, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), ABD’de AstraZeneca’nın onaylanması için henüz ruhsat vermedi.

Bakan Blinken, ABD’de geniş çaplı aşı operasyonları sayesinde istikrarlı bir iyileşme ve Kovid-19 ile enfekte kişi sayısındaki önemli düşüş çerçevesinde, dağıtım sürecinin kriterlerinin ve ayrıntılarının açıklanacağını, ancak ABD’nin adil dağıtıma odaklanarak, aşı dağıtım sürecini Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından denetlenen Covax mekanizması ile koordineli olarak yürüteceğini belirtti. Biden yönetiminin Çin ve Rus “aşı diplomasisine” karşı bir araç olarak bu yardımı sağlamaya artık daha hazırlıklı olduğu görülüyor.

Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, ABD’nin bu ziyaret sırasında özellikle Orta Amerika’yı mı yoksa Kosta Rika’yı mı aşılama taahhüdünde bulunduğu sorusuna cevaben, bir bölgeye veya ülkeye özel hiçbir taahhütte bulunulmadığını belirterek, “Nihai dağıtımın ne olacağını bilmiyoruz. Birçoğu temelde epidemiyolojik durumla ilgili. Bu da salgının daha fazla yayılmasını önlemek için bu aşıları paylaştırmamız gerektiği anlamına geliyor” dedi.

Kanada ve Meksika için bazı kullanılmamış aşıları ödünç veren ve yoksul ülkelerin çok taraflı aşılama çabalarına nakit bağışında bulunan Biden, Nisan ayında yaptığı açıklamada, Beyaz Saray’ın Kanada, Orta Amerika ve başka yerlere aşı gönderme seçeneklerini araştırdığını belirtmişti. Kosta Rika Devlet Başkanı da görüşmede, aşının dağıtımı hakkında acil yanıtlar almayı umuyordu.

Şarkul Avsat