Suudi Arabistan Global Girişimcilik Endeksi’nde yedinci sıraya yükseldi

Suudi Arabistan hükümetin ve girişimcilerin Kovid-19 salgınına verdiği yanıtta dünyada birinci sırada yer alıyor. Suudi Arabistan’ın Global Girişimcilik Endeksi’nde ise dünyada 17’nci sıradan yedinci sıraya yükseldiği bildirildi.

Sonuçlar, Prens Muhammed bin Selman İşletme ve Girişimcilik Koleji ve Babson Küresel Girişimcilik Liderlik Merkezi (BGCEL) ile iş birliği içerisinde yayınlanan 2020-2021 yılı Küresel Girişimcilik Monitörü (GEM) raporunda yer aldı.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Genel Müdürlüğü (Munşaat) sorumlusu Salih er-Reşid, “Bu başarı, Suudi 2030 vizyonunun küçük ve orta işletmeler ile girişimciler üzerindeki büyük etkisini gösteriyor. Bu kapsamda, Kovid-19 krizinde olduğu gibi, zorluklarla mücadelede esneklik ve yetenek ile karakterize edilen ideal bir iş ortamı sağlandı. Bu durum krallığı, hükümetin ve girişimlerin salgına verdiği yanıt noktasında dünya lideri pozisyonuna getirdi” açıklamalarını yaptı.

Reşid ayrıca, “Bu başarı, Suudi Arabistan hükümetinin iş sektörü noktasında liderliğinin direktiflerine gösterdiği büyük saygısının tercümesi niteliğinde. Krallık, doğası gereği özel ve hızlı bakıma ihtiyacı olan girişimcilik sektörü başta olmak üzere, salgının başlangıcından bu yana iş sürekliliği için sınırsız destek sağlama ve olumsuz etkileri en aza indirme noktasında istekli bir şekilde çalıştı. Bu nedenle krallık bu önemli hayati sektöre refahı ve büyümesi kapsamında bir farkındalık oluşturmak için salgın sırasında hemen yanıt verdi.” ifadelerini kullandı.

Yayınlanan rapora göre, Suudi Arabistan, girişimcilik noktasındaki önemli reformlar, şeffaflıklar ve iş kurma prosedürlerinin kolaylığının bir yansıması olarak İş Kurma Kolaylığı Endeksi sıralamasında yirmi ikinci sıradan birinci sıraya yükseldi. Krallık, “Bölgemde Proje Başlatmak için Sunulan Fırsatlar” endeksinde de altıncı sıradan ilk sıraya yükseldi.

Yerel pazarda gelişmekte olan şirketler için çeşitli finansman fırsatlarındaki artışı etkileyen finansal liderlik endeksinde on dokuzuncu sıradan üçüncü sıraya yükselirken, ofis alanı, ticari siteler, internet ve kamu hizmetleri gibi hizmetlere erişim kolaylığının bir sonucu olarak fiziki altyapı endeksinde otuz beşinci sıradan ikinci sıraya yükseldi.

Munşaat, küçük ve orta ölçekli işletmelerin ve girişimcilerin tüm özel ihtiyaçlarını destekleme noktasında titizlikle çalışıyor. Söz konusu işletme sektörlerine büyümelerini destekleyen ve rekabet gücünü artıran destekleyici hizmetler vererek ve iş fırsatları sunarak umut verici bir ortam yaratmayı hedefliyor. Ayrıca girişimcilik kültürünü teşvik ederek hevesli girişimcileri iş kurmaları ve başarılı olmaları noktasında destekliyor.

Şarkul Avsat