Avrupa, Kovid-19’un ortaya çıkışından 18 ay sonra aşamalı olarak normal hayata dönüyor

Mayıs ayından bu yana Avrupa epidemiyolojik sahnede, vatandaşların uzun süredir hayalini kurduğu normal hayata dönüş rüzgarları esiyor. Diğer yandan hükümetler, Avrupa’da şimdiye kadar 1 milyon 15 binden fazla kişinin ölümüne neden olan ve yaklaşık 55 milyon doğrulanan enfeksiyona yol açan Kovid-19 salgının ortaya çıkması ile geçen yılın başlarında duraklama sürecine giren ekonomik faaliyetlerin normal haline dönmesini hayal ediyor.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) dün (Perşembe) yaptığı açıklamada geçtiğimiz sonbahardan bu yana ilk kez, tüm Avrupa ülkelerinin son 14 gündeki toplam vaka sayılarını 100 bin vatandaşta 300’ün altında kaydettiğini ve Avrupa’daki nüfusun yüzde 24’ü aşı dozlarını tam alırken yüzde 47’sinin bir doz aşı aldığını ifade etti.

Almanya önümüzdeki hafta başından itibaren aşı programında yaş gruplarını kaldırma kararı aldığını ve 12 yaş üstü herkesin aşı olabileceğini duyurdu. İtalya, yurt içi dolaşımdaki tüm kısıtlamaların kaldırılmasının ardından dün itibarıyla benzer bir adımı uygulamaya başladı. Çarşamba günü Cumhuriyet Bayramı nedeniyle bölgeler arasında yolculuk edenlerin sayısının yaklaşık 10 milyon olduğu tahmin ediliyor. İsveç de restoran ve kafelere yönelik kısıtlamaları hafifletti, sokağa çıkma yasağının süresini azaltılarak gece 22.30’dan itibaren başlamasına karar verdi. Stadyumlarında ve tiyatrolarda 500 kişi kapasite ile toplanmalara izin verildi. Ülkede tüm kısıtlamaların temmuz ayı başında kaldırılması bekleniyor.

Avrupa Birliği (AB) aşı yetersizliği krizini atlattıktan sonra tüm üye ülkelere yeterli miktarda aşı ulaşmaya başlaması ile aşı kampanyaları hızla ilerlerken, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) Pfizer şirketinin gerekli standartları karşılayabilecek yüksek kalitede aşı üretebilecek imkanlara sahip olduğu için Belçika’nın başkenti Brüksel yakınlarındaki bir şehirde bulunan fabrikalarında aşı üretmesine izin verildiğini duyurdu. Pfizer’in Alman şirketi BioNTech ile işbirliği içinde ürettiği aşıya güvenen AB Komisyonu, bu adımın, aşı planının belirlenen tarihten önce tamamlanması için AB ülkelerinde bulunan önümüzdeki iki yıl için derhal etki göstereceğini belirtti.

Almanya, Yunanistan, Danimarka ve İtalya da dahil olmak üzere birçok Avrupa ülkesi, tam doz aşı olduğunu veya enfeksiyonu atlattığını gösteren kişinin, Kovid-19’dan negatif sonuç belgesi veya karantina zorunluluğu olmadan, AB ülkelerinde seyahat imkanı sağlayan “yeşil pasaportu” kullanmaya başladı.

AB Komisyonu kaynakları, kullanımı önümüzdeki ayın başlarında AB, İzlanda ve Norveç ülkelerinde yayılacak olan yeşil pasaportun, geçen ay seyahat sigortası poliçeleri taleplerini, geçen yılın aynı dönemine göre üç katına çıkardığını bu durumun, salgının yayılmasını önleme ve kontrol altına alma kapsamında getirilen kısıtlamalarından en çok etkilenen sektörlerden biri olan hava ulaşım faaliyetlerinin normale döndüğünü açıkça gösterdiğini belirtti.

Başta Yunanistan, İtalya, İspanya, Portekiz ve Hırvatistan olmak üzere ekonomilerinde ağırlıklı olarak turizme bağlı olan çoğu Avrupa ülkesi, turistlerin seyahatlerini, yurt içi seyahatleri, otel, restoran ve kafe hizmetlerini, turistik tatil köylerini, eğlence ve spor faaliyetleri içeren kısıtlamaları hafifletme ve kaldırmaya yönelik planlarını duyurmaya başladı. AB Avustralya, İsrail, Yeni Zelanda, Japonya, Ruanda, Güney Kore, Tayland ve Singapur’u içeren ve karşılıklılık ilkesine dayalı olarak Çin’in de eklendiği kısıtlamaların yumuşatıldığı ülkeler listesine İngiltere’yi eklemedi. Avrupalı turizm ülkeleri İngiltere’yi listeye eklemeyi istemişti ancak AB Komisyonu, İngiltere’deki yeni vakaların dörtte üçünü oluşturan Hindistan varyantının yayılmasını önlemek amacıyla İngiltere’yi listeden çıkarma kararını ECDC’nin tavsiyelerine dayandırdı.

Avrupa Konseyi pandeminin ekonomik yansımalarından kurtulmaya yardımcı olmak için üye devletlerin bütçeleri üzerindeki mali kontrollerin askıya alınmasını gelecek yılın sonuna kadar uzatmaya karar verdi. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Ticaret Örgütü (WTO) yaptıkları ortak açıklamada, zengin ülkelere, aşıların tüm gelişmekte olan ülkelere dağıtımına öncelik verilmesi, aşıların üretimi ile dağıtımı arasındaki sürenin kısaltılması çağrısında bulundu. Söz konusu üç kuruluş bu aşamada aşı politikalarının ekonomik politikalar olduğunu, ekonomik krizden çıkış küresel olsun ya da olmasın, bu konudaki başarının önümüzdeki aylarda sadece zengin ülkelerde değil, dünya genelinde aşı yaptıran insan sayısına bağlı olacağını vurguladı.

Şarku’l Avsat