İsrail’de ilk kez bir Arap İslami parti, Netanyahu karşıtı bir hükümetin kurulmasında rol oynuyor

İsrail’de Arap azınlıktan İslami eğilimli bir politikacı, aşırı sağcı bir Yahudi lideri başbakan olarak onaylaması ve parlamentoda iktidara gelmesi için çoğunluğu elde etmesini sağlamasıyla tarihi bir ana tanık olundu.

İki tarafın da Başbakan Binyamin Netanyahu’ya karşı durma hedefi, çarşamba gecesi Mansur Abbas’ın siyasi sahneye çıkmasına yardımcı oldu. İslamcı grup, Netanyahu’yu devirmeyi hedefleyen Yahudi partiler için çoğunluğun elde edilmesini sağladı. Böylece Birleşik Arap Listesi, İsrail nüfusunun yüzde 21’ini temsil eden Arap azınlığa ait bir Arap partisi olarak İsrail hükümetine katılan ilk siyasi oluşum oldu.

47 yaşındaki Mansur Abbas bu adımıyla, yeni hükümetin başbakanı, büyük bir Yahudi yerleşim birimi örgütünün eski lideri ve işgal altındaki Batı Şeria’nın çoğunun ilhak edilmesini savunan Naftali Bennett ile olan anlaşmazlıklarını bir kenara bırakmış oldu. Diş Hekimliği Fakültesi mezunu olan Abbas, ayrımcılık ve hükümetin ihmalinden şikayetçi olan Arap vatandaşların koşullarını iyileştirmeyi umut ettiğini söylüyor. Reuters’e göre Abbas, koalisyon anlaşmasını imzaladıktan sonra destekçilerine gönderdiği mesajda, partisinin ülkedeki siyasi güçlerin dengesini değiştirmek için hükümete katılmaya karar verdiğini belirtti. Ayrıca hükümetin Arap bir grubun desteği ile kurulması halinde yönetimi etkileyebileceğini ve Arap toplumu için başarılar elde edebileceğini vurguladı.

Mahmud Abbas, nüfusu Müslümanlar ve Dürzilerden oluşan Taberiye Gölü yakınlarındaki el-Meğar beldesinde ikamet ediyor. Partisi, 1971’de kurulan ve kökenleri Müslüman Kardeşler’e kadar uzanan İsrail’deki İslami Hareketin Güney Şubesi’nin siyasi kanadını temsil ediyor. Abbas’ın koalisyon anlaşmasını onaylamadan önce İslami Hareket’in Şura Konseyi’nin de onayını istediği belirtiliyor.

Abbas’ın partisi, Arapların yaşam koşullarını iyileştirmek için Netanyahu ve diğer sağcı gruplarla birlikte çalışarak başarılı olamamasının ardından 23 Mart seçimlerinden önce İsrail’deki ana Arap Koalisyonu’ndan (Ortak Liste) ayrıldı. Birçok Arap, Abbas’ın yaklaşımını eleştirerek onun Batı Şeria’da Filistinlilere karşı askeri işgalini sürdüren ve Hamas Hareketi’nin yönettiği Gazze Şeridi’ne kuşatma dayatan bir hükümete katılmayı nasıl haklı gördüğünü sorguluyor. Diğer yandan seçimlerde altı sandalye kazanan Ortak Arap Listesi, Abbas’ın koalisyona katılma kararı hakkında yorum yapmadı.

Abbas, geçen ay Gazze’de İsrail ile Hamas arasında 11 gün süren çatışmalar sırasında koalisyon müzakerelerini geçici olarak askıya almıştı. İsrail Demokrasi Enstitüsü’nden Arik Rudnitzky yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Koalisyona katılma kararı uzun vadeli bir stratejik görüşü temsil ediyor. Böyle bir stratejik karar, sadece şiddet olayları nedeniyle geri çekilmeyecektir. Araplar hükümete girmek için 70 yıl beklediyse, Gazze’de 70 günlük şiddete de dayanabilirler.”

Şarkul Avsat