İsveç Dışişleri Bakanı Mukalla’da (SABA)

Yemen- İsveç Mutabakatı: Ateşkes en önemli insani adımdır

Yemen Dışişleri Bakanı ve İsveçli mevkidaşı, ABD’nin Husilerin Marib kentinde gerçekleştirdikleri saldırıların yıkıcı bir etkisi olduğu uyarısının ardından, yapılacak bir ateşkesin Yemen’de yaşanan krizi engellemek için en önemli insani adım olacağını ifade ettiler.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, Yemen’in doğusundaki Hadramut’a yaptığı ziyaretten sonra Umman’ın başkenti Maskat’ta bölge için ateşkes çağrısında bulunarak ateşkesin en önemli insani adım olduğunu ifade etti. Ann Linde, Husi milisleri heyeti ile görüşmesinin ardından Twitter üzerinde yaptığı açıklamada, “Maskat’ta Husi Müzakere Lideri Muhammed Abdusselam ile insani ateşkes, insani kriz ve siyasi süreç hakkında görüştük. Ateşkes en önemli adımdır, Yemenli taraflar şartsız bir şekilde Birleşmiş Milletler ile görüşmelidir” dedi.

Bakan Linde, “Hadramut Valisi Tümgeneral Ferac el- Bahseni ile Yemen’in güneyinde yaşanan durum, bir barış anlaşması olarak Riyad Anlaşması’nın uygulanmasının önemi, İsveç’in yerel otoritelere güvenlik ve istikrar sağlamadaki yardım sözü ve durumun yakından incelenmesi hakkında görüştüm” dedi.

Şarku’l Avsat