ABD’nin yeni yaptırım hamlesine Pekin’den tepki!

Pekin, Washington’u Çinli şirketleri baskı altına almak ve devlet gücünü kötüye kullanmakla suçluyor

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, ABD Başkanı Joe Biden’ın düzinelerce Çinli şirkete yatırımı yasaklayan bir karara imza atmasına Pekin’in şiddetle karşı çıktığını söyledi.

Çin resmi haber ajansı Xinhua’nın bugün aktardığına göre Wang, cuma günü yaptığı basın açıklamasında ABD hükümetinin ulusal güvenlik kavramını genelleştirdiğini, devlet gücünü kötüye kullandığını ve Çinli şirketleri ‘vicdansız’ bir şekilde bastırıp kısıtladığını söyledi.

Başkan Biden perşembe günü çok sayıda Çinli şirketi kara listeye alan ve ABD kuruluşlarının bunlara yatırım yapmasını yasaklayan bir karara imza attı.

Çinli sözcü Wang, ABD tarafının ‘piyasa kurallarını ve düzenini baltaladığını ve Çinli şirketlerin meşru hak ve çıkarlarının yanı sıra Amerikan yatırımcıların çıkarları da dahil olmak üzere küresel yatırımcıların çıkarlarına zarar verdiğini’ söyledi.

ABD yönetimini kararı geri çekmeye ve Çinli şirketler için adil, eşitlikçi ve ayrımcı olmayan bir ticaret ve yatırım ortamı sağlamaya çağıran Wang, “Pekin, Çinli işletmelerin meşru hak ve çıkarlarını kararlı bir şekilde korumak için gerekli önlemleri alacaktır” dedi.