Hindistan’da koronavirüs vakalarında yaşanan düşüşle birlikte kısıtlamalar gevşetildi

Mumbai ve Delhi, Hindistan’daki diğer birçok bölgeyle birlikte, pazartesinden itibaren, uygulanan yasaklarda gevşemeye tanık olurken, koronavirüs vakalarındaki sayı, salgının ölümcül ikinci dalgasından aylar sonra, yaklaşık son iki ayda en düşük seviyede kaydedildi.

Delhi Eyalet Başbakanı Arvind Kejriwal, cumartesi günü yaptığı açıklamada, 19 Nisan’dan bu yana kapanma altında olan Delhi’de şu ana kadar temel ihtiyaçlarla sınırlı olan tüm e-ticaret faaliyetlerine izin verileceğini duyurdu.

Market ve alışveriş merkezlerinin açılmasına da izin verilecek.

Ofisler, işgücünün yarısı ile esnek bir şekilde çalışmaya başlarken Delhi metrosu da oturma kapasitesinin yarısı ile çalışmaya başlayacak.

Öte yandan, Hindistan Sağlık Bakanlığı bugün, son 24 saat içinde 121 bin 476 yeni koronavirüs vakasının kaydedildiğini açıkladı. Bu rakam geçtiğimiz 7 Nisan’dan bu yana kaydedilen en düşük rakam oldu.

Böylece toplam vaka sayısı 28 milyon 693 bin 835’e ulaştı. Son 24 saatte 3 bin 382 kişinin koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirmesiyle birlikte toplam vefat sayısı 344 bin 101’e ulaştı. Yetkililer, vefat sayılarındaki düşüşün, vaka oranlarındaki düşüşle orantılı olmadığını ifade etti.

Şarku’l Avsat