İsrail hükümeti Arap kasabalarına yönelik acil eylem planını onayladı

İsrail hükümeti dün Kamu Güvenliği Bakanı Amir Ohana’nın geçtiğimiz ay Arap kasabalarında Kudüs’le dayanışma ve Gazze Şeridi’nde savaşı protesto etmek amacıyla çıkan çatışmaların ardından ortaya koyduğu acil eylem planını onayladı.

Yaklaşık 100 milyon şekele (325 milyon dolar) mal olan planın öne çıkan kısmı ‘karma’ şehirlerde polis varlığını güçlendirmek.

Acil durum planı, İsrail polisinin haftalarca Arap kasabalarında başlattığı ve yüzlerce Arap gencin gözaltına alınmasıyla sonuçlanan önceki gösterilerin arka planında yürütülen kampanyayı destekliyor.

Ohana’nın ofisinden yapılan açıklamaya göre polis ve Adalet Bakanlığı arasındaki iş birliğiyle Arap şehirlerde İsrail İç İstihbarat Servisi Şin-Bet’in (Şabak) rolünün devam etmesi, İsrail’de meydana gelen şiddet ve nefret dolu faaliyet sırasında ilgili taraflarca yasanın uygulanmasının öngörüyor.

Bu kurumların görevi şiddete teşvikle mücadeleyi ilerletmek ve yasa dışı silahları toplamak olarak belirtiliyor.

Plan, karma şehirlerdeki sınır muhafızlarına iki yedek bölüğün eklenmesinin yanı sıra önümüzdeki üç ay boyunca polis noktalarında 300 geçici polisin görevlendirilmesini kapsıyor.

Plan ayrıca 2021’in sonuna kadar karma şehirlerdeki eğitim kurumlarının korunmasının güçlendirilmesini ve polis ve Maliye Bakanlığı’nca Lod şehrinde yeni bir polis karakolu açılması için ayrıntılı bir plan için çalışmasını içeriyor.

Plan uzun vadede sınır muhafızlarındaki yedek asker sayısını artırmak için bakanlıklar arası ekipler kurmak, ‘ileri teknolojik araçları entegre etmek ve onları polis kontrol merkezine bağlamak’ için mekanizmalar ortaya çıkartıyor. Yeni plan aynı zamanda İsrail polisi ile acil durum kurtarma hizmetlerindeki gönüllü sayısının da artırılmasını kapsıyor. Ohana yaptığı açıklamada, son dönemde polisin 2 bin 200’ü aşkın kişiyi gözaltına aldığı bilgisini verdi.

Arap partileri ve insan hakları dernekleri ise hükümetin planına arşı çıktılar. Yapıla açıklamalarda Arap şehirlerindeki polis operasyonlarına son verilmesi istendi.

Arap 48 internet sitesine göre Adalah İnsan Hakları Merkezi, İsrail hükümetinin hukuk danışmanına yazdığı mektupta, Arap köylerindeki ve kasabalarındaki toplu gözaltı furyalarının çok sayıda polis gücü tarafından gerçekleştiğini, Arapların soruşturma olmadan gözaltına alındığını ve evlerine aşırı güç ve şiddet kullanılarak girildiğini belirtti. Bu güç gösterisinin ise Emniyet Genel Müdürü’nün caydırıcılığı yeniden tesis etmeyi ve kontrolü artırmayı amaçladığını söylediği bildiride yayınladığı talimata uygun olarak yapıldığı vurgulandı.

Avukat Visam Şeref tarafından gönderilen mektupta, savcılığın tutukluluk süresinin uzatılmasını talep ettiği mahkeme oturumlarının protokollerine göre beyan edilen hedeflere ek olarak gözaltı furyalarının yasa dışı olduğunu belirtti. Gözaltı furyaları sırasında güvenlik güçlerinin aldığı talimatın amacının güç gösterisinde bulunmak olduğunu vurgulayan Şeref, tutuklamaların suçların kanıtlanmadan önce yapılmasının Ceza Kanunu’nun ihlali olduğuna işaret etti.

Şarku’l Avsat